Ke střelnému poranění došlo 27. prosince v lokalitě Lhotsko na Havlíčkobrodsku. Naháňku na černou zvěř tam pořádalo Myslivecké sdružení Číhošť. „Postřelený myslivec byl tehdy se zraněním letecky převezen do nemocnice. Jeho zranění nebylo naštěstí život ohrožující,“ uvedla k události policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ihned po oznámení incidentu vyjeli na místo policisté z policejní stanice Ledeč nad Sázavou a poté také kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování. „Policisté podrobili všechny účastníky honu dechové zkoušce, všechny měly negativní výsledek,“ poukázala na jedno ze zjištění na místě nešťastné události policejní mluvčí.

Případ ještě není uzavřen, dál se jím zabývají havlíčkobrodští kriminalisté. „Po prvotním šetření na místě kriminalisté zajistili tři lovecké zbraně pro účely trestního řízení, aby bylo možné stanovit, ze které vyšel vstřel, který účastníka honu poranil,“ poznamenala k fázi vyšetřování a dalšímu postupu Dana Čírtková.

Případ v tuto chvíli prověřuje policie pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. V případě prokázání viny hrozí za tento přečin trest odnětí svobody až na jeden rok.

Dva případy s alkoholem

Zatímco při maléru na honu u Lhotska alkohol nefiguroval, při dvou kontrolách na jiných honech policisté v dechu účastníků honu nějaká ta promile zjistili. „V obou případech dechové zkoušky vykázaly pozitivní výsledek, a to do jednoho promile alkoholu. Policisté oběma mužům zadrželi zbraň, zakázali jim pokračovat v honu a uložili za zjištěný přestupek pokutu v příkazním řízení,“ uvedla ke zjištění i dalšímu postupu policejní mluvčí.

V jednom případě nebyl předpisově střízlivý cizinec, jednalo se o Rakušana.

Nedostatky zjistili policisté po dvou letech, sezona mysliveckých honů 2018 byla bez jakýchkoliv zjištěných problémů. Alkohol na honu zjistili předtím policisté v prosinci 2017, stalo se tak na Havlíčkobrodsku. „Dechová zkouška u čtyřicetiletého muže vykázala pozitivní výsledek 0,3 promile alkoholu. Policisté muži zadrželi zbraň a uložili pokutu,“ připomněla Dana Čírtková.

Více kontrol

Za odhalením zmíněných případů alkoholu na honu může být větší počet kontrol. „Loni policisté provedli kontroly na 91 honech, což představuje nárůst počtu kontrol o 26 procent,“ poukázala na statistiku policejní mluvčí. Při těchto kontrolách zkontrolovali policisté 1922 osob a 1879 zbraní.

V sezoně 2018 zkontrolovali policisté na 67 honech 1441 osob a 1394 zbraní.

Při kontrolách na honech se policisté zaměřují na kontrolu dokladů, a to zbrojních průkazů, průkazů zbraní. Fyzicky kontrolují také zbraně, u kterých ověřují zejména výrobní číslo, a také zda je předložená zbraň opatřena platnými zkušebními značkami. Policisty zajímá i celkový technický stav zbraně. „Kontrole technického stavu zbraně věnujeme při kontrolách honů velkou pozornost,“ připomněl vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Petr Gruber.

Na místě policisté provádějí orientační dechové zkoušky s cílem prověřit, zda nejsou myslivci před honem nebo v jeho průběhu pod vlivem alkoholu. „U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení,“ dodal Petr Gruber.

Policejní kontroly na mysliveckých honech

(na Vysočině v posledních dvou sezonách)

Rok Počet kontrol Počet osob Počet zbraní Alkohol
2018 67 1441 1394 0
2019 91 1922 1879 2
Zdroj: Krajské ředitelství policie Kraje Vysočina