Nepřehlédnutelná pole makovic zdobí čím dál více též Třebíčsko. Důvodů je několik. Svou roli hrají dobrá výkupní cena, klimatické podmínky, jež nenahrávají škůdcům a od loňska plošné dotace od státu, které se dřív na mák nevztahovaly.


Mák je poněkud kontroverzní rostlina. Ledaskdo si jej spojí se slovem opium a morfin. I proto záměr pěstovat jej na ploše větší než stokrát sto metrů čtverečních podléhá ze zákona povinnosti hlásit tuto skutečnost celníkům.


Rozsáhlé pole u hlavní silnice za Výčapami patří soukromému zemědělci Jaroslavu Kuchařovi. „Mák jsem pěstoval už dříve, ale pak jsem s tím na čas přestal. Výkupní cena 18 korun za kilo mě nezaujala. Loni se ale situace v mnohém zlepšila,“ uvedl na vysvětlenou. Minulý rok se totiž mák setý dal prodat za 50 korun za kilogram, v extrému až za stokorunu.


„Pěstuju na rozloze 30 hektarů,“ dodal. Průměrný český výnos je okolo 0,6 až 0,7 tuny semene na hektar, před třemi lety to ale bylo až 0,9 tuny.
„Uvidíme, jaká bude výkupní cena v roce 2008. Obecně platí, že dobrá úroda může paradoxně stlačit ceny dolů,“ nastínil svou vizi Jaromír Kacetl z ADW, jenž má obchodování s makem v této firmě na starosti.


ADW provozuje v Kojeticích více než deset let čisticí linku. Do ní přicházejí v srpnu a září v množství okolo 800 tun zralé makovice s menší částí stonku.


Výroba morfia


Čisté makové semeno putuje do potravinářského průmyslu, takzvaná makovina, tedy zbytky makovic, zase farmacie využívá k výrobě například morfia.
„Kamiony ve velkoobjemových kontejnerech surovinu vozí do Slovakofarmy Hlohovec na Slovensko,“ uvedl Jaromír Kacetl.


V tuzemsku se letos mák setý pěstuje v několika odrůdách na zhruba 70 tisících hektarech, což je v polistopadové éře nejvíc.


Předpokládá se sklizeň okolo 30 tisíc tun, záleží na klimatických podmínkách ve zbývající části vegetace.


Česká republika je největším producentem máku setého zřejmě proto, že zvládá velkovýrobní technologie. Nezanedbatelnou roli hrají příhodné přírodní podmínky. Odrůdy pěstované v Česku mají nižší obsah morfinu, takže semeno při sklizni není kontaminováno. I to je důvodem zájmu o zdejší mák na zahraničních trzích.


Samotní Češi jej spořádají tři tisíce tun, zbytek jde na vývoz. Největšími odběrateli jsou Rakousko, Rusko, Německo, Polsko, Nizozemsko.