Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majetek Unipletu za desítky milionů korun město kupovat nebude

Třebíč - Majetek společnosti Uniplet za desítky milionů korun město nevykoupí. Alespoň prozatím. Zastupitelé na koupi pozemků a haly za celkem 56 milionů korun neuvolnili peníze.

18.10.2008
SDÍLEJ:

Třebíčské zastupitelstvoFoto: DENÍK/ Josef Němec

Podle některých z nich nebyly splněny podmínky, které si zastupitelé vymínili. Uniplet měl doložit, že nemovitosti jsou bez zástavního práva a nejsou ekologicky zatížené. A Ředitelství silnic a dálnic (Řsd) se mělo zavázat, že je od města vykoupí na stavbu obchvatu.


Právě budoucí stavba obchvatu byla argumentem, proč by město majetek Unipletu kupovat mělo. Obchod velmi aktivně prosazoval místostarosta Jan Karas (KDU-ČSL). Neuspěl ale ani napodruhé.


Zástavní právo na nemovitostech Unipletu totiž vázne. Zastaveny jsou majiteli, americké společnosti Monarch. První z podmínek tedy splněna není. Potvrdila to i právnička třebíčské radnice Marie Veselá. „Náš názor je, že zástavy tam budou,“ řekla.


Vedení společnosti Uniplet se sice zavázalo, že při podpisu smlouvy město dostane do rukou žádosti o výmaz zástavního práva, to ale mnozí nepovažovali za přesvědčivý argument.


„Píše se tu, že zástavní právo lze smazat během okamžiku. To si neumím představit. To snad mají strýčka generálním ředitelem katastrálního úřadu,“ podivil se Miroslav Zahrádka (KSČM).


Místostarosta Karas se ale domnívá, že podmínky splněny jsou. Včetně ekologické. Materiál od české inspekce životního prostředí, který zastupitelé dostali na stůl, ovšem uvádí, že přetrvává kontaminace spodních vod, i když rizika ohrožení zdraví lidí podle inspekce prokázána nebyla a nebylo ani zjištěno ohrožení ekosystému. „Když budou v budoucnu zjištěny ekologické zátěže, je prodávající připraven nahradit kupujícímu ztráty,“ hájil Karas.


Mrtvé peníze


„Ekologické škody tam jsou a když budou větší, tak nám je zaplatí? To mě docela děsí. To nemluvím ani o stanovisku silnic a dálnic, které nelze považovat za stanovisko, které by potvrzovalo, že Řsd nemovitosti vykoupí. Kupovat by bylo uspěchané a nezodpovědné,“ odmítl Pavel Heřman (HZNR).
Jan Karas se ale nevzdával. „Výkup je pro výstavbu obchvatu naprosto zásadní,“ tvrdil.


Transakci ale nedoporučil ani finanční výbor zastupitelstva. „Jedná se v tuto chvíli o umrtvení minimálně 16 milionů korun do nemovitostí, u nichž nevíme, jakým způsobem s nimi bude v průběhu času nakládáno,“ vyjádřila se předsedkyně výboru Julie Dolejší (KSČM).


Transakci, která by město stála postupně celkem 56 milionů korun, chtěli minule místostarostové Karas a Stanislav Mastný prosadit malou lstí. Ukryli ji do balíku banálních prodejů majetků, které měli zastupitelé schválit najednou. Ani ve čtvrtek nebyl nákup pozemků samostatným bodem, ale součástí přesunů peněz v rozpočtu. Zastupitelé však peníze na pozemky Unipletu škrtli.

Autor: Luděk Mahel

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení