Podpora ze strany poslanců či ministerstva není jednoznačná

Pokud Třebíč titul získá, bude místo městského úřadu fungovat magistrát a starosta se změní v primátora. Třebíč o tento post usiluje kvůli prestiži. Po Jihlavě by byla druhým statutárním městem Vysočiny.

„Udělení titulu statutárního města dnes zdaleka není jisté. Myslel jsem, že to bude jednodušší,“ podotkl starosta. V čem je problém? Podpora ze strany poslanců či ministerstva není jednoznačná. „Někteří se nám snaží, lidově řečeno, hodit do toho vidle,“ pravil Uher.

Legislativa navíc nezná žádnou metodiku ani pravidla, podle kterých by se tituly statutárních měst měly udělovat. Na rozdíl například od Rakouska, kde se statutárním městem automaticky stává každé sídlo, které má 20 tisíc obyvatel. Nezbývá tedy, než vyvíjet iniciativu všemi směry.

Tříletý boj

Třebíčská radnice lobbuje o titul nejen na ministerstvu vnitra, ale také mezi poslanci. „Využívám všech příležitostí, kdy se s poslanci mohu setkat. Uvědomil jsem si ale, že rozhodování v podstatě záleží na tom, jak se kdo vyspí a v jakém jsou rozpoložení,“ postěžoval si starosta. „Já poslancům říkám: Proč by Třebíč statutárním městem být nemohla?“

„Třebíč má určitě naději, protože si titul zaslouží. Když jej získal Chomutov, proč by nemohla Třebíč?“, zareagoval komunistický poslanec a šéf klubu KSČM Pavel Kováčik. „Budu shánět podporu mezi poslanci našeho politického klubu i napříč politickým spektrem. Já jsem k titulu pomáhal Chomutovu i Přerovu, očekávám, že oni pomohou nám,“ dodal Kováčik.

Skeptičtěji se na snahu Třebíče dívá tajemník děčínského magistrátu Jaromír Zajíček. „Nechci brát nikomu v Třebíči chuť do života, ale nás to stálo tři roky mravenčí práce a přesvědčování jednoho poslance po druhém. Je to boj. Co nám titul přinesl? Nic, jen prestiž. A lidi, kteří nadávají, že to stálo příliš peněz,“ zhodnotil tajemník magistrátu v Děčíně. Fakt, že přeměna radnice v magistrát nepřinese městu prakticky žádné hmatatelné výhody, si třebíčský starosta dobře uvědomuje. „Přinese nám prestiž. Vlastně souhlasím s názorem, že jde o blyštivou cetku. Ale proč ne?“, uzavřel starosta Ivo Uher.

Související článek naleznete zde.