Od 1. března totiž začaly platit další změny v jízdním řádu. „Já už ty změny ani nesleduji. Jen si na něco zvyknu a je to zase jinak," stěžoval si Vilém Nováček z Třebíče.

To by se již mělo změnit. Posledním únorem totiž skončila půlroční zkušební doba nového systému, který začal platit na začátku září loňského roku. „Nyní nám začíná delší doba beze změn. Další by měly přicházet již jen v pravidelných půlročních cyklech, ale již ne tak zásadní," řekl vedoucí odboru dopravy na Městském úřadu v Třebíči Aleš Kratina.

Hlavní změny

Ke změnám došlo na páteřních i doplňkových linkách. U jedničky například došlo ke zrušení prvního ranního páru spojů, u linky číslo 4 bylo odstraněno čekání u Atom hotelu. Na lince číslo 10 byly zrušeny či zkráceny některé večerní spoje.

Zásadní změna se udála na přání občanů u linky číslo 14, kde přibyly spoje v pracovní dny i o víkendu a nově bude zajíždět k nákupnímu centru Stop shop. Cestující se tak z areálu Stop shopu dostanou nejen do centra města, ale i k poliklinice ve Vltavínské ulici, a to v obou směrech.

„Objevily se rovněž hlasy, že to je špatné, protože přestává jezdit účelový spoj, který mířil do nákupního centra každou hodinu z autobusového nádraží. Ale ten stav byl neudržitelný. Spoj byl provozovaný bez licence a hrozilo tam řízení, že takto být provozovaný nesmí. Navíc nezastavoval vůbec na zastávkách ve městě," doplnil Aleš Kratina.

K důležité změně došlo také na lince číslo 31, která zajíždí do místních částí. Ta nově pojede také do Přibyslavic. „Spoj je primárně určený ke zlepšení zaměstnanosti v Třebíči, protože umožní bezproblémovou dopravu na nepřetržitý provoz v závodě Mann+Hummel. Nicméně zastavovat bude i v Nové Vsi a končit bude až v Přibyslavicích u kostela," dodal vedoucí odboru dopravy.

„U spojů do Starče, do Stop shopu a na takzvané lince Mann+Hummel se finančně podílí naši partneři. U spoje do Starče je to městys Stařeč, u linky ke Stop.shopu jeto společnost Nákupní centrum Třebíč a u linky do Přibyslavic je to společnost Mann+Hummel a obce Nová ves u Třebíče a Přibyslavice," informoval Kratina.

Nový jízdní řád bude zdarma

K dispozici je cestujícím také nový jízdní řád, který nahrazuje jeho starší obdobu ze září loňského roku. „Městský úřad připravil ve spolupráci s dopravcem tištěnou podobu. Lidé, kteří vlastní starší verzi brožurky, si ji mohou zdarma vyměnit za aktuální. Výměna oproti starému výtisku nebo koupě nového kusu je možná na autobusovém nádraží v běžné provozní době," řekl mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Jízdní řád bude platit do roku 2016. Tím nejsou vyloučeny dílčí úpravy, které budou probíhat v pravidelných půlročních intervalech.