Rodinám chybí peníze na povinný kurz, někteří žáci zůstávají doma

„Loni jsem dceru musela nechat doma. Bylo jí líto, že nemůže jet se spolužáky, ale nedalo se nic dělat. Místo lyžování se učila ve vedlejší třídě,“ svěřila se Iveta Smejkalová. Nechat svého syna doma se letos rozhodla i Olga Krátká. „Jsem bez práce, vydělává jen manžel. Vedení školy mi nabídlo půjčku s tím, že na kurz jet musí. Odmítla jsem, nechci se zadlužit,“ prozradila.

Klesající zájem o lyžování potvrdil ředitel třebíčské Základní školy Na Kopcích Pavel Pacal. Děti, které na kurz nejedou, se prý normálně učí.

Existují příspěvky

Desítky rodičů se každoročně obracejí na odbory sociálních věcí. Není výjimkou, že si příspěvek na lyžařský kurz přímo nárokují, uvedla vedoucí oddělení dávek sociální péče třebíčského městského úřadu Marie Valentová. „Veškeré mimořádné příspěvky jsou ovšem nenárokové. Hodnotíme finanční situaci žadatelů, případně společně posuzovaných osob. Zjišťuje se například celkový rodinný majetek, využívání možných zdrojů příjmů, aktuální situace v rodině, délka případné nezaměstnanosti a snaha žadatele získat peníze vlastním přičiněním,“ nastínila vedoucí. Míní, že lidé v hmotné nouzi o možnosti žádat příspěvky vědí a využívají ji.

To se ale pravděpodobně netýká všech. „O příspěvku jsem se náhodou dozvěděla od paní, která se mnou ležela v nemocnici. Jelikož jsem sama se dvěma dětmi, k tomu na mateřské dovolené, chtěla jsem o něj zažádat. Ze sociálky jsem ale odcházela s plnou náručí lejster k potvrzení a s tím, že jej stejně zřejmě nezískám. Nakonec jsem se na výcvik raději složila s babičkou,“ nechala se slyšet maminka třináctileté Terezy. O rovných tisíc korun na pobyt na horách si od letošního října ovšem přilepší děti pojištěné u Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Nelze nikoho nutit

Lyžařské kurzy označované za povinné ve skutečnosti nelze nikomu nařídit. Ačkoliv jsou součástí osnov tělesné výchovy, v odůvodněných případech je možné žáka omluvit, tvrdí ředitel Základní školy Kpt. Jaroše Karel Dolák. „Abychom rodičům ulevili, na kurzy spoříme formou SRPŠ a část hradíme z tohoto účtu,“ sdělil. Přesto se podle něj každým rokem najdou žáci, kteří lyžování se svojí třídou neabsolvují.