Stejný problém vyvstal na podzim i u čtyřicetileté Martiny z Třebíče. Vzhledem k tomu, že je na výchovu šestnáctiletého syna sama, jasno měla hned při první zmínce o horách.


„Výcvik pořádá škola hlavně pro prváky. Jen za nákup knih jsem v září dala kolem pěti tisíc a to nemluvím o sešitech a ostatních pomůckách. Na hory za tři a půl mi prostě nezbylo. Naštěstí nechtěl jet ze třídy ani jeden z jeho kamarádů, a tak jsme to měli vyřešeno celkem bez větších komplikací,“ sdělila Martina.


Nový model


S problémem klesajícího zájmu o hory se už před několika lety úspěšně vypořádali v Základní škole T. G. M. v Moravských Budějovicích. „Před dvěma lety jsme zavedli zcela nový model lyžařského výcviku pro žáky sedmých tříd, který máme zahrnutý ve školním vzdělávacím programu. Vzhledem k tomu, že se na hory každý nedostane, nebo se mu z jakéhokoliv důvodu nechce, vyřešili jsme výcvik tak nějak po svém. Děti přijdou ráno do školy, sbalí si věci na lyžování a odjedou do Luk nad Jihlavou, tam si zalyžují a ve dvě odpoledne jsou zpět ve škole, kde se naobědvají a pak jdou domů,“ vysvětlil ředitel Miloš Březina. Cenově se týdenní lyžařský kurz pohybuje tak kolem pěti set korun, žákům z T. G. M. jej hradí fond rodičů.


„O jarních prázdninách pořádáme pravidelně zimní lyžařský a snowboardový tábor v Orlických horách, kam se může přihlásit každý. Náklady na tento kurz si potom hradí každý účastník sám. Šestidenní pobyt na horách tak vyjde na necelé tři tisíce korun,“ upřesnil ředitel.


Lyžařský výcvik má ve svém vzdělávacím programu zahrnuta většina škol na Třebíčsku. V minulosti povinný lyžařský výcvik se postupem let stal spíše okrajovou záležitostí pro ty, co v životě na lyžích nestáli. „Že bychom zaznamenali nějaký tragický propad v zájmu o hory, to ne. Je to spíše dlouhodobá záležitost. Těch, co se na hory nehlásí z finančních důvodů, je však rok od roku víc,“ připustil ředitel Střední průmyslové školy v Třebíči Zdeněk Borůvka.


Opačnou zkušenost mají v Základní škole Bartuškova, kde si lyžařský výcvik nenechala ujít celá sportovní třída. „Letos máme jeden kurz už za sebou a druhý nás ještě čeká. Zatím se nám hory daří plnit bez větších obtíží,“ okomentoval zájem školáků učitel Josef Vondráček. Na hory začátkem týdne odjel i šestnáctiletý Jakub.


„Kuba se na hory strašně těšil. My jako rodina nelyžujeme. Celé nás to vyšlo na pět tisíc s tím, že si potřebné vybavení musel popůjčovat. Pokud bych mu je měla koupit, tak bych za to dala nejmíň dvacet tisíc a to mi přijde na jeden lyžařský výcvik přehnaná částka,“ vyčíslila náklady Kubova matka Ivana Zahrádková.