Pokud si chtěli lidé z Třebíčska zalyžovat třeba jen během odpoledne po práci, většinou zamířili na vrch Jalovec. Tamější turistické středisko stejného jména cílilo na lyžaře desítky let. Jezdily sem lyžařské kurzy, o víkendech tu vždy bývalo plno sportovců, kteří se proháněli na šestisetmetrovém svahu a využívali dva vleky. Jeden pro dospělé, druhý pro děti a začínající lyžaře. „Já se tam učila lyžovat. Malý vlek je v polovině severní sjezdovky, ta je pohodová a pro začátečníky ideální. Pak se sjezdovka stáčí doleva, zužuje se a jsou tam muldy. Tam jsem se jako holka bála, ale když jsem se naučila jezdit, moc jsem si to užívala. S kamarády jsme pak jezdili i v takovém tom průseku, který začínal přímo u výstupu z vleku a ústil na spodní sjezdovku. Ale to šlo jen tehdy, když bylo hodně sněhu,“ zavzpomínala Alena Slabá z Třebíče.

První sníh letos do Třebíče dorazil v neděli 19. listopadu.
Vysočinu zasypal první sníh. Děti v Třebíči hned začaly stavět sněhuláky

Senior Josef Nováček si Jalovec oblíbil už asi před čtyřiceti lety. „Možná i dřív. Tehdy se samozřejmě ještě uměle nezasněžovalo, to ale nijak nevadilo. Sníh byl každou zimu. Na Jalovec jsme z Třebíče jezdili vlakem. V Číchově jsme vystoupili, lyžáky jsme měli v batohu, lyže jsme hodili na ramena a šli ty dva kilometry hezky po svých. Všude bylo nasněženo, úplně jako na horách. Tenhle dojem ještě násobila podoba té hlavní budovy, která vypadá skutečně jako horská bouda,“ popsal Nováček.

Jenže hlavní budova s restaurací i veškerým zázemím a přilehlých šest chat, které sloužily k ubytování hostů, jsou už delší dobu mimo provoz.

A jak to vypadá, budou mimo provoz i nadále – kvůli čemuž se nerozjedou ani vleky. Restaurace i s ubytovacími kapacitami totiž figuruje v nabídce realitní kanceláře.

Provozovatelem turistického střediska býval Petr Molák. Ten však před časem zemřel. „Bohužel, po skonu mého manžela restauraci a ubytovnu nemůžu provozovat z časových důvodů. Na tu práci bych byla sama. Mám malé dítě, nedokázala bych to tedy nijak zvládnout,“ uvedla Hana Moláková.

Podle ní v prodeji zatím nedošlo k výraznému posunu, a tak je celé středisko nyní zcela uzavřené a jede na úsporný režim. „V nabídce je Jalovec už asi rok. Občas se někdo ozve a přijede, ale pak řekne, že je ten komplex příliš velký. Nebo třeba, že ta krásná příroda kolem už není, co bývala, protože okolní lesy zničil kůrovec a nyní jsou tam holiny,“ doplnila Moláková.

VIDEO: První sníh v Třebíči

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Lyžařský vlek na Jalovci pod restauraci a ubytovnu přímo nepatří, jedná se o samostatný subjekt. Jenže bez otevřené restaurace jej vlekaři stejně nemohou spustit. „To nemá smysl, protože lidé, kteří sem přijedou lyžovat, potřebují zázemí. Musí se jednak někde ohřát, jednak potřebují i sociální zařízení. To druhé jsme zkoušeli vyřešit aspoň mobilními toaletami, ale nefungovalo to. Lidem chybí potřebný komfort,“ vysvětlil jeden z vlekařů Pavel Škorpík.

Pro třebíčské sportovce tak i v nadcházející sezoně nejbližší možností lyžování zřejmě zůstane Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí nebo sjezdovka v Lukách nad Jihlavou, případně Šacberk v Jihlavě. Z bližších vleků bývá někdy v provozu ten v Rychlově či v Brtnici, tyto sjezdovky jsou ale spíše určené dětem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nad Třebíčí se ve středu odpoledne vytvořila duha

Zdroj: Deník/Milan Krčmář