Jednu jistotu ale lyžaři mají: Majitelé i správci sjezdovek připraveni jsou a zdražení v širokém okolí Třebíčska nechystají.
Jalovec disponuje dvěma sjezdovkami, modrou a červenou, které jsou osvětlené a uměle zasněžované. Svah je tu v sezoně upravovaný rolbou. Novinkou bude letos snowtubing, jízda na nafukovací duši.


Ve Velkém Meziříčí na Fajtově kopci je sjezdovka červená a osvětlená. Dobudovávají tu v současnosti chladicí věž na zasněžování. „Krom toho ještě vyštěrkujeme parkoviště, aby lidé s auty nestáli v blátě,“ sdělil tamní správce Jiří Pálka.
Lyžování dražší nebude, jen ke čtyřem tarifům časového jízdného přibudou dva další, hodinový a dvouhodinový. V Lukách nad Jihlavou mají tři sjezdovky, modrou, červenou a černou, takže na své si přijdou všichni.


I tam funguje umělé osvětlení, letos posílili umělé zasněžování, pořídili dvě nová sněhová děla. „Zdražovat neplánujeme, ceny jsou jako loni,“ podotkla správcová Magda Vaňková.
V novoměstském Ski Snowparku na Harusově kopci loni k vybavenosti modré sjezdovky přidali zbrusu novou dvousedačkovou lanovku s nástupním pásem. Je to jediná lanovka svého druhu na Vysočině. Přidali letos ještě další ochranné prvky jako sítě a matrace.


„Vyštěrkujeme parkoviště, koupíme toalety. Novinkou je levnější dětské jízdné, na přesné ceně se teprve musíme dohodnout,“ uvedl jednatel Karel Klapač. Ostatní ceníky platí jako dřív.
Přímo v Třebíči se na Strážné hoře každoročně otevírá dětem Baby vlek Pod Kostelíčkem. Ceny jízdného tu zřejmě zůstanou obdobné jako v minulém roce, do investic se majitelé neženou, přece jen jde o statisícové částky a poslední dvě zimy byly vyloženě špatné.


V Želetavě mají modrou neupravovanou sjezdovku spíš pro místní děti. Je lehká, jezdí tam vlek s obyčejnými pomami, uměle nezasněžují, ale mají tu osvětlení. Vstupné je tu v podstatě symbolické.


Poměrně zajímavé je lyžování v okolí Jimramova na Žďársku. Krom sjezdovek tu zpravidla na každý lyžařský areál navazují upravené běžecké stopy.
V Novém Jimramově letos připravili nový skok, je tu i snowboardová škola. V Dalečíně spustí dětský vlek, přikoupili jedno sněhové dělo navíc. Lyžuje se ve Svratce, Karasíně, Sedlišti.


Zajímavý je nedaleký areál v Zubří, kde je kromě sjezdovky snowtubingová dráha.

Kde a za kolik

Jalovec
kratší vlek 5 Kč/jízda
delší vlek 10 Kč/jízda

Fajtův kopec
100 bodů za 100 Kč,
1 jízda 9 bodů

Luka nad Jihlavou
100 bodů za 120 Kč,
1 jízda 10 bodů

Nové Město na Moravě
100 bodů za 100 Kč,
1 jízda 10 bodů

Baby vlek Pod Kostelíčkem Třebíč
1 hodina lyžování 40 Kč

Želetava
dospělí 30 Kč/10 jízd
děti do 15 let 20 Kč/10 jízd

Nový Jimramov
velký vlek 1 jízda/9 Kč
malý vlek 1 jízda/4 Kč

Snowtubing Zubří
1 jízda na lyžích = 5 Kč
1 jízda na gumovém člunu = 15 Kč
5 jízd na gumovém člunu = 60 Kč

Svratka
100 bodů za 100 Kč
1 jízda 10 bodů