VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lukově otevírají pamětní síň Jana Buly

Lukov - Pán Bůh mi vyměřil krátký život. Ale věřím, že nebyl nadarmo," píše lukovský rodák Jan Bula v posledním dopise před popravou 19. května 1952. Druhý den ráno jej v jihlavské věznici pověsí. Je mu pouhých jednatřicet let.

30.8.2016
SDÍLEJ:

Jan BulaFoto: Pavel Kyštof Novák

Významnou událostí pro celý kraj se stane otevření pamětní síně nesoucí jeho jméno, které se uskuteční v sobotu 10. září v Lukově. Účast na slavnosti již potvrdil z brněnského biskupství Jiří Mikulášek a Karel Orlita, který má na starosti proces blahořečení Jana Buly a Václava Drboly, započatý v roce 2011. Za zaneprázdněného ministra kultury ČR Daniela Hermana přijede jeho náměstkyně Hana Matoušková, dále pak předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR Naděžda Kavalírová, výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmann, starosta Orla Stanislav Juránek a v zastoupení hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka se akce zúčastní radní Marie Kružíková.

Pamětní síň bude v prostorách fary, historicky významného objektu, který byl zachráněn pomocí Nadace ČEZ, Programu rozvoje venkova a obce Lukov, čímž se celkově zlepšil i vzhled vesnice. V samotné faře najde návštěvník mimo pamětní síně též společenský a výstavní sál a obecní knihovnu.

Za oběti komunistického režimu bude mši svatou ve 14 hodin v lukovském kostele sv. Jana Křtitele celebrovat Jiří Mikulášek. Poté hosté položí květiny k památníku obětem první světové války a totalitní vlády, načež budou následovat projevy osobností. Významným momentem se stane udělení odznaku účastníka odboje a odporu proti komunismu popravenému Jaroslavu Melkusovi, který převezme jeho syn Jaroslav. Toto ocenění mu předá Eduard Stehlík, ředitel odboru pro válečné veterány a hroby Ministerstva obrany.

Fara v Lukově.

Vrcholem vzpomínkových oslav bude otevření a požehnání pamětní síně Jana Buly a výstav Věřím, že můj krátký život nebyl nadarmo a Vyhnanci. Tu připravili Miroslav Kasáček a Luděk Navara jako trvalou vzpomínku na násilné vystěhování lukovských občanů, jakož i jinak postižených rodin v padesátých letech minulého století.

V pamětní síni bude vystaven Bulův primiční ornát, který ukrývala jeho rodina až do roku 1968 pod podlahou a pak ho předala knězi, budějovickému rodákovi Jaroslavu Beránkovi. Po jeho smrti zůstal uschován na faře jeho posledního působiště v Miroslavi, odkud se nyní vrátil do Lukova. Dalším vzácným exponátem bude Bulův kalich, který se zachoval v Rokytnici.

Sobotní program doplní výstava Mlynáři od Babic a promítání dokumentu ČT Ostrava Dopisy z cely smrti, kde mezi významnými osobnostmi našeho národa jsou prezentováni i občané Lukova Jaroslav Melkus a Jan Bula. Na závěr slavnosti proběhne představení knihy Luďka Navary a Miroslava Kasáčka A přece budu blízko o životě a mučednické smrti kněží Jana Buly a Václava Drboly.

Autor: Redakce

30.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení