Čtěte také: Hroznatín na svého rodáka nezapomněl

Pamětní kámen měl být původně odhalen už při sobotním setkání u Svobodova rodného domu v Hroznatíně. Novým datem je 9. březen. „Není to náhodný termín, pokud se jej podaří dodržet, bude to zároveň sedmdesátileté výročí od bitvy u Sokolova," připomněl předseda vysočinské pobočky Společnosti Ludvíka Svobody Josef Láznička.

„Ještě před zimou bylo nutné položit základovou desku, což se podařilo. Samotný pamětní kámen s žulovou deskou o rozměrech 1,3 krát 2 metry s nápisem a reliéfem Svobodovy podobizny je ve fázi rozpracovanosti," upřesnil. Do konečné podoby pamětního kamene hovořili i obecní zastupitelé v Hroznatíně. „Vyjadřovali jsme se k několika návrhům, určitě jsme ale nebyli jediní. Odborná stanoviska dali památkáři i historikové," poznamenala starostka Jana Uchytilová.

K projektu pohovořila i Svobodova dcera Zoe Svobodová-Klusáková: „Bylo by chvályhodné, kdyby se něco takového podařilo. Byl by to důkaz, že ctíme své předky a vážíme si jejich oddanosti a vlastenectví. Vysočina je v tomto směru až příliš skromná, je tam ale mnoho míst, která by mohla připomínat své statečné rodáky," řekla.

Na vytvoření pamětního místa přispěje hned několik organizací i jednotlivců. „Spíše jde o soukromé dárce. Přispějeme ale také my jako Společnost Ludvíka Svobody a pomocnou ruku přislíbil senátor František Bublan," doplnil Láznička.

Na otázku, zda rodný dům není dostatečnou památkou na armádního generála a československého prezidenta odpověděl rázně: „Dům v podstatě nic neznamená, někdo jej může odkoupit a přeměnit. Nemůžeme říct, že jde o trvalou památku," mínil a stálejší žulový památník vítá také hroznatínská starostka.

„Dům je vlastně zavřený a lidé často volají se zájmem o prohlídku. Když někdo cizí vjede do vsi, tak nepozná, že odsud Svoboda pochází. Většina lidí na Vysočině ani netuší, že existujeme. Přeci jen jsme malá vesnice a tohle nás může zviditelnit," přiznala Uchytilová.

KAMIL ČERNÝ