V poslední době se i u nás stále více zabydluje metoda, hojně rozšířená v severských státech Evropy a v Kanadě, takzvaně na dírky. Jde o způsob lovu ryb pod ledem.
Nicméně tento způsob rybolovu je stále ještě nelegální, a to i na Vysočině.
„Vlastníci a provozovatelé rybníků a příznivci tohoto způsobu lovu z řad rybářské veřejnosti však často zapomínají, že lov ryb pod ledem, kam tzv. dírkaření patří, zákon o rybářství přímo zakazuje,“ informoval Martin Drápela z krajského odboru lesního a vodního rybářství a zemědělství.
Pstruhy, siveny i candáty
Neznamená to však, že tento způsob lovu musí být u nás vždycky nelegální. „Povolení výjimky z tohoto zákazu mohou udělit příslušné rybářské orgány, kterými jsou krajské úřady. Na Třebíčsku takovou výjimku má od kraje jeden rybník u Moravských Budějovic,“ řekl Drápela.
„Povolení máme od krajského úřadu Vysočina. Zachytat si k nám mohou přijít rybáři o víkendu. Máme pstruha duhového, sivena amerického a sto třicet candátů,“ řekl provozovatel rybníka poblíž Lukova u Moravských Budějovic Karel Krotký.
Kdo tuto metodu využívá bez výjimky, v podstatě pytlačí a hrozí mu pokuta. „Vím, že míst, kde se takhle chytá, je v okrese víc,“ uvedl třicetiletý rybář z Třebíčska, který si nepřál být jmenován.
„Výjimku navíc mohou majitelé rybníků získat i od Ministerstva zemědělství,“ dodal předseda Moravského rybářského svazu v Třebíči Ivo Kacetl.
Jedná se o způsob lovu ryb, zejména lososovitých, v zimních měsících, a to pomocí krátkého a tenkého proutku z malých otvorů vyvrtaných v ledu.
Metoda je hojně rozšířena ve východní a severní Evropě,v Kanadě a USA. V České republice, potažmo na Vysočině, jsou dírkařské aktivity omezeny pouze na několik soukromých revírů.