„Plavby se o prázdninách budou konat denně, do října pak o víkendech a na objednávku, řekla starostka Koněšína Hana Žáková. Obce u přehrady usilovaly o zavedení výletních plaveb několik let. Slibují si od nich další rozvoj turistiky.

V tomto roce budou fungovat tři lodní zastávky, a to v Kramolíně, Dalešicích a Koněšíně. "Slíbeny jsou i romantické večerní plavby," podotkla starostka. Pokud se nová atrakce turistům zalíbí, bude v příštím roce loď zastavovat i v hartvíkovickém kempu, Třebenicích a u zříceniny hradu v Kozlanech.

Jinde na Vysočině se rekreanti výletní lodí svést nemohou. Vodní nádrže v kraji buď slouží jako zdroje pitné vody, anebo nejsou dost velké. Dalešická přehrada byla před třemi desítkami let vybudována především jako zdroj vody pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Lodě po ní zatím nejezdily, ačkoliv se s jejich provozem při stavbě vodního díla počítalo.

Obce u Dalešické přehrady původně uvažovaly o tom, že letos zahájí provoz s menším starším plavidlem a do příští sezony se pokusí zajistit stavbu velké výletní lodi. Náklady na její vybudování se odhadovaly na sedm milionů korun, samosprávy z nich měly sehnat tři miliony. Zástupci mikroregionu nakonec přijali pro ně finančně výhodnější nabídku společnosti Quarter, která pořádá výletní plavby na Slapech a Orlíku. Na Dalešické přehradě začne provozovat vlastní zrekonstruovanou loď.

Slavnost k zahájení plaveb se bude konat na pláži v Koněšíně. Mezi hosty by se měl objevit i režisér Jiří Menzel, který v dalešickém pivovaru natočil svůj slavný film Postřižiny.