Zahájení lodní dopravy i filmový festival budou stylové

„Loď bude křtít Jiří Menzel. Přijede v rámci svého filmového festivalu, který proběhne na konci června v Dalešickém pivovaru,“ uvedla starostka Koněšína Marta Žáková. Plavidlu se dostane rovněž církevního požehnání. Do bohatého doprovodného programu se zapojí jak děti, tak dospělí z Koněšína. „Ještě tu samou neděli se uskuteční první vyhlídkové plavby. Předpokládáme hodně zájemců, proto se popluje jen pod Wilsonovu skálu a zpět do koněšínského přístaviště. Od pondělka už nastoupí běžný plavební řád v nezkrácené verzi,“ upřesnila starostka.

V Dalešickém pivovaru finišují s přípravami na letní kulturní program. Jednoznačně mu dominuje Postřižinský festival filmů Jiřího Menzela. „Známý český režisér se zúčastní osobně, přiveze s sebou i slavné filmové bratry ze snímku Postřižiny – Jaromíra Hanzlíka a Jiřího Schmitzera,“ sdělila ředitelka pivovaru Jaromíra Hanáčková. Snímky z Menzelovy dílny bude po čtyři večery promítat pojízdný kinematograf, zasvěcený komentář přidá filmový historik Karel Čáslavský.

Program zahrnuje rovněž hasičský den i koncerty známých kapel – mezi nimi třeba skupin Buty nebo AG Flek.

„Lidé se budou moci podívat do muzea či samotného pivovaru. To vše teď pro ně chystáme k prohlídce, protože je to s filmem Postřižiny neoddělitelně spjato. Srovnali jsme nádvoří. Bylo z kopce a návštěvníci, kteří na akcích padali z laviček, si na to stěžovali. Ono to spíš bylo pivem, ale co bychom pro ně neudělali,“ vysvětlila s úsměvem Hanáčková a dodala: „Přesně podle motta filmového festivalu – nikdy není tak dobře, aby nemohlo být ještě lépe.“