Lodní doprava byla na Dalešické přehradě na Třebíčsku zahájena prvního června loňského roku. Bezejmenná loď sem byla dopravena z Orlické přehrady. Na slavnostním zahájení plavební sezony byla pokřtěna jménem Vysočina.

S tímto názvem započala loď s kapacitou sto padesát lidí svoji první sezonu. Za „matku“ odvážného projektu bývá považována starostka Koněšína Hana Žáková. Plán na zahájení rekreační lodní dopravy realizovala společně s firmou Quarter a společností ČEZ.

Mezi hlavní cíle celého projektu patřilo zvýšit turistický ruch a umožnit cestovatelům pohled na okolí přehrady z vodní plochy. „Rok 2007 byl pro lodní dopravu úspěšný. Podařilo se nám přepravit více než dvacet sedm tisíc návštěvníků. Vyšší návštěvnost v regionu zaznamenali nejen podnikatelé, ale i památky,“ spočítala Hana Žáková.

Loňská sezona provozovatelům také ukázala některé nedostatky. Ty se projevily u dopravního značení, parkování a u přístupů k lodním zastávkám. Minulý rok také cestujícím chyběly některé služby. „Snad se nám podaří odstranit některé z restů. Především nedostatečné značení pro motoristy. Dále chceme rozšířit nabídku občerstvení u lodních zastávek v Kramolíně a Koněšíně,“ zmínila starostka Žáková.

Také trasa lodní dopravy má být letos rozšířena o novou zastávku. K lodním stanicím v Koněšíně, Hartvíkovicích, Dalešicích a Kramolíně letos ještě přibude zastávka v Třesově.

Loď Vysočina poprvé vyrazí na svou pětačtyřiceti minutovou plavbu v neděli ve 14.00 z přístaviště v Hartvíkovicích a pojede ke zřícenině hradu Kozlov. Další jízdy jsou naplánovány na patnáctou a šestnáctou hodinu. Lodní lístky si budou lidé moci koupit přímo na palubě. Zdarma pojedou děti do šesti let. Ostatní děti do patnácti let zaplatí 40 korun a dospělí cestující 80 korun.

Do konce června má loď jezdit jen o víkendech a svátcích, avšak během hlavní sezony už bude brázdit vody přehrady každý den. Letošní sezona začne za mimořádných oslav na pláži autocampu Wilsonka u nedalekých Hartvíkovic. Ve 13.30 se bude konat slavnostní zahájení a nastoupení posádky lodi.

Hartvíkovická zastávka lodní dopravy je jen pár metrů od pláže a návštěvníci slavnosti si tak budou moci užít hodně zábavy. Je zde pro ně přichystán program, který pořadatelé hodlají přizpůsobit počasí.

Pro děti jsou připraveny různé soutěže a hry, jež budou provázet moderátoři regionálního rádia, skákací hrad a projížďky na koních.

Pro všechny návštěvníky pozvali pořadatelé členy vodní záchranné služby, kteří předvedou ukázky záchranných akcí. O adrenalinové zážitky se postará největší trampolína v České republice. Na pláži nebudou chybět občerstvení a mobilní toalety.

Program v autocampu skončí po čtvrté hodině a návštěvníci se budou moci přesunout do Dalešického pivovaru, kde se budou pořádat vepřové hody. Již od patnácti hodin zde zahraje skupina Třehusk. Hlavní program je připraven na odpolední a večerní hodiny. V šestnáct hodin začne na nádvoří pivovaru tradiční zabíjačka a k večeru zahrají legendární folkoví Poutníci.

Slavnostní den vyvrcholí country bálem se skupinou Weget. Provozovatelé lodní dopravy na Dalešické přehradě navíc připravují novou podobu internetových stránek, kde má být mimo jiné zdokonalen rezervační systém jízd. To, že minulá sezona byla opravdu úspěšná, dokazují i další plány. „Loď Vysočina už dlouho nebude plout po vodách Dalešické přehrady sama. V letních měsících se můžeme těšit na další plavidlo,“ prozradila starostka Koněšína.