V Moravských Budějovicích dodrží tradiční termín 1. června, tedy Den dětí. I kdyby nebylo ideální počasí na koupání, stejně otevřou. „Protože ten den bude na koupališti akce s pestrým programem, věnovaná právě dětem. Uskuteční se od 14 do 17 hodin,“ informovala ředitelka areálu Miroslava Bendová.

Na sezonu jsou Budějovičtí připravení. Pokud nastane pěkné počasí, můžou ihned reagovat. Vstupné letos zůstane stejné jako loni, přibylo jedno dětské hřiště.

V Třebíči na letním koupališti Polanka jsou ještě v plném proudu stavební práce. „Bohužel jsme v současnosti ovlivnění tím, že probíhá rekonstrukce skokanského bazénu a dojezdu tobogánu. Standardně plánujeme otevření na sobotu 15. června, ale uvidíme, jaká bude realita, protože nás brzdí deštivé dny. Každopádně bychom rádi otevřeli ještě v červnu,“ naznačil šéf koupaliště Jiří Novák.

Hlavní novinkou, jak už bylo řečeno, bude opravený skokanský bazén a skokanská věž a dojezdový bazén tobogánu. Vylepšení bude spočívat v tom, že na spodním betonu bude nanesená horní vrstva speciálního odolného plastu. Nebude hrozit protržení fólie jako v minulosti. Zábradlí na skokanské věži se bude měnit za pozinkované. Dále dojde ke kompletní výměně šatních skříněk, staré už byly nevyhovující a terčem kritiky. Ve venkovní části přibude kolem 80 příručních sejfů. Co lidé neuvidí, bude opravená technologie, díky níž se vylepší dezinfekce vody. V tomto roce se bude za provozu pokračovat v rekonstrukci památkově chráněných dřevěných Fuchsových převlékáren.

Ceník na Polance zůstane stejný jako loni. „Nějaké úvahy o změně byly, vstupné se neměnilo od roku 2006. Ale uvidíme, zatím se o tom reálně nejedná,“ dodal Jiří Novák.

V Jaroměřicích nad Rokytnou chtějí podle místostarosty Zdeňka Říhy ještě v květnu na koupališti otevřít bufet s posezením, protože v té části města chybí hospůdka. Přitom okolo jezdí dost cyklistů a lidé chodí na procházky. Zároveň chtějí být připravení ve druhé polovině června, aby aspoň o víkendech zpřístupnili i bazény, pokud začnou vedra.

„V létě plánujeme změnu. Provoz koupaliště obvykle končí v 19 hodin. Ale návštěvníci ještě sedí u bufetu a chtějí si popovídat, dát si pivko. Připadá nám proto logické nevyhánět je, nechat samotné posezení s bufetem otevřené déle, třeba do 21 hodin. Bude prostor i pro ty, co si budou chtít zahrát na kytaru,“ vysvětlil Říha. Od 19 hodin by byl ukončen jen vstup do bazénů. O výši vstupného budou Jaroměřičtí ještě jednat, patří k nejnižším v regionu, není vyloučeno, že se o drobné zvýší.

V Jemnici dokončují v prostoru bývalého koupaliště výstavbu úplně nového koupacího biotopu. Otevřou 1. července. „Vstupné mírně zvýší oproti minulosti, nebude to ale rapidní nárůst, mělo by se pohybovat mezi 50 až 70 korunami. Tráva je zasetá, tam, kde bude největší pohyb návštěvníků, dáme travní koberce,“ informoval jemnický starosta Miloň Slabý.

Jemničtí se při plánování koupaliště inspirovali především v Třešti, kde mají s biotopem dobré zkušenosti. Jde o vodní radovánky v přirozenějším prostředí než je modrý chlorovaný bazén. Vodu přečišťují i rostliny.

Oblíbené venkovské koupaliště mají v Rokytnici nad Rokytnou. „Otevřeno bude od 1. července, bazén je vyčištěný, od tohoto týdne se napouští, potrvá to do 20. června. Ale když bude vedro, není vyloučeno, že se otevře i dřív, aby se děcka mohly přijít vyčvachtat. Výši vstupného jsme zatím s nájemcem neřešili,“ uvedl rokytnický starosta Antonín Novák. A prozradil, že na příští rok se chystá rekonstrukce.

Počasí bude ještě do začátku června proměnlivé. „Teploty se o tomto víkendu dostanou nad 20°C, ale pak se má zase ochlazovat. Následujících deset dní určitě nebude počasí ke koupání. V příštím týdnu má být kolem 15 až 20 °C. A ten další týden od 3. června do by se to mohlo zvedat nad dvacítky. Ale zatím ne přes 25 °C,“ informoval ve čtvrtek 23. května Petr Münster, vedoucí regionálního předpovědního pracoviště v Brně, které spadá pod Český hydrometeorologický ústav. Münster upozornil, že se předpověď bude ještě každým dnem upřesňovat.