Před měsícem se tam o přízeň voličů ucházeli kromě nich ještě kandidáti KDU-ČSL a KSČM. Lidovci získali stejně jako STAN čtyři mandáty, komunisti jeden. A právě Raimund Dobrovolný z KSČM byl pomyslným těžítkem na vahách. „Šlo o to, ke komu se přikloní. Nakonec spolupracuje s námi," řekl nový starosta Milan Hlouch.

Se starostováním skončil po osmi letech Bohumil Horník. „Volby jsme vyhráli my a lidovcům jsme nabídli post místostarosty. Oni si místo toho vzali mezi sebe komunistu," líčil Horník.

Změnu očekával ještě před ustavujícím jednáním. „Jsou to lidovci, ti jdou vždy s tím, jak se jim to zrovna hodí. Šedesát procent občanů tenhle jejich spletenec ale neschvaluje," mínil Bohumil Horník.

Vedou spolu fotbal

Jeho nástupce však celou záležitost vnímá jinak. Na spojení lidovců s komunistou prý není na malé obci nic špatného. „S panem Dobrovolným se dlouho znám, vedu s ním místní fotbal," vysvětloval Hlouch. „Neříkám ale, že jsme to neřešili. Jako lidová strana jsme se sešli a nakonec jsme všichni byli pro, abychom s panem Dobrovolným spolupracovali. Podobně se sešli i místní komunisté a většině z nich to nevadilo," popisoval Milan Hlouch.

Navíc odmítl, že by brojil proti minulému vedení obce. „Pan starosta tady pracoval dobře, několik věcí se podařilo. Většinu v zastupitelstvu ale teď máme my. Časem se snad vášně uklidní," přál si.

Napjatou atmosféru, která při prvním setkání zastupitelů panovala, doprovázela i početná účast veřejnosti. Do malého sálu kulturního domu jich dorazilo 64. Byli svědky toho, jak se zastupitelé nedohodli na obsazení výborů. Vyřešit to tak budou muset až na některém z dalších zasedání.

Místostarostou se stal Raimund Dobrovolný. Stejně jako nový starosta získal nejtěsnější pětičlennou většinu. „Šlo jim o peníze. Oni bez toho, aniž by něco pro obec udělali, si to hned zvedli o asi dva tisíce. Lidé se tomu na schůzi jen smáli," poznamenal radkovický exstarosta.

Zvýšení odměn pro dva nejvyšší komunální politiky v obci Hlouch potvrdil. Podle něj to však vykompenzuje množství práce, které na nové vedení čeká. „Začínáme s projektovou dokumentací na kanalizaci a taky bychom se chtěli zaměřit na vytvoření nových stavebních míst," vysvětloval nový starosta.