VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidi mají právo znát pokutu, kterou úřad udělí

Náměšť nad Oslavou - Stavba bez stavebního povolení, to je v soužití lidí na malém městě prohřešek, který mnohé zajímá. A zajímá je taky, jaký „flastr“ stavebník dostal za tak velkou troufalost.

29.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Vít Šimánek

V Náměšti nad Oslavou se ovšem stavební úřad zdráhá zveřejňovat výši těchto pokut. Jeho úředníci tvrdí: respektujeme zákon, který říká, že taková informace je neveřejná.

Poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek oponuje: „Domnívám se, že v případech tohoto typu má veřejnost právo znát informace, zda byla stavebníkovi udělena sankce, jak byla vysoká a zda byla zaplacena.“

A jedním dechem dodává, že „smyslem trestání je především odradit případné další osoby od stejných deliktů. Proto naopak logiku postrádá, když se informace o sankcích utajují, protože se tím likviduje vlastní smysl trestů“.

Zde je případ, na kterém lze situaci ilustrovat. Jistá firma nedávno postavila v pětitisícové Náměšti ve Smetanově ulici bytový dům. A v něm udělala jedno obytné patro navíc oproti vydanému stavebnímu povolení. Není to černá stavba v nejhorším slova smyslu, podle územního plánu v lokalitě bytový dům stát může a kdyby si stavebník náležitě zažádal o další patro navíc, povolení by podle všeho dostal. Leč. On ho začal legalizovat až v době, kdy už se stavební práce uskutečnily a ve stejné době běželo správní řízení o přestupku podle stavebního zákona. Uloženou pokutu zaplatil.

Je to tajná informace

Když se zastupitelé na schůzi minulý týden ptali, jak vysokou sankci stavebník dostal, vedoucí stavebního úřadu Jaroslav Čech pouze konstatoval, že je to tajná informace, že úřad vychází z dikce stavebního zákona.

Pokuta putovala do městského rozpočtu. A tak se zastupitelé logicky zeptali znovu, tentokrát vedoucí finančního odboru Milady Burianové, o kolik se rozpočet zvýšil v příjmové části v době, kdy město postih vybralo. Nedozvěděli se nic. „To vám neřeknu, může jít o kumulaci různých pokut, sama po jednotlivých částkách nepátrám. Ani nesmím,“ opáčila Burianová.

Podle zastupitelky Vladimíry Weisové „je to hrozné, lidi ve městě by snad měli vědět, kolik kdo zaplatí, když postaví černotu, aby si ostatní nic takového vůbec nelajzli“.

„Víte, my máme obavu dělat to jinak, než nám ukládá zákon, prostě ho respektujeme,“ podotkl vedoucí stavebního úřadu Čech.

A citoval příslušný paragraf, podle kterého může stavebník dostat za nepovolenou stavbu peněžitou sankci ve čtyřech rozmezích do 200 tisíc, do 500 tisíc, do milionu a do dvou milionů korun.

Pak naznačil, jaké sumy jsou v Náměšti obvyklé: „Při pokutování vycházíme z částek, které jsme dávali předtím. Jednou jsme se pokusili dát horní hranici, ale pokutovaný se odvolal ke krajskému úřadu, který nám to vrátil. Obvykle se u nás ukládají desítky tisíc korun.“

U soudu lze spor i vyhrát

Konkrétnější být nechtěl s tím, že republika je plná stavebníků, kteří nejprve staví a pak teprve stavby legalizují. Vypíchl Rusy v Karlových Varech, kde „to má samozřejmě úplně jiné dimenze, bohužel zákon na jednu stranu neumožňuje zveřejnit pokutu, na druhou stranu je měkký a příkladů odstraněných staveb minimum, pokud vůbec nějaké“.

Oldřich Kužílek, který se zabývá problematikou přístupu veřejnosti k informacím, je přesvědčený, že současný právní stav zveřejnění pokuty umožňuje. „Zákon o svobodném přístupu k informacím totiž výslovně ukládá orgánům, které provádějí kontrolu, dozor nebo dohled nad některými činnostmi, aby zveřejňovaly výsledky svých zjištění. Například Česká obchodní inspekce zveřejňuje závěry některých kontrol, například o kvalitě benzínu na čerpacích stanicích. Dohled nad stavební činností je podobný. Stavební úřad tedy může zveřejnit, komu udělil jakou sankci,“ domnívá se Kužílek. A dodává, že pokud někdo podá žádost o informaci o udělené sankci, mohl by takový spor u soudu vyhrát.

Autor: Hana Jakubcová

29.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení