Věž je nejstarší část bývalého dvojhradu, která ve sváteční dny přilákala několik desítek návštěvníků. Dokonce i skupinku dětí, které měly návštěvu hradu jako zpestření tábora.

„Můžeme nahoru na věž?" ptala se jedna z dívek. „Pokud vám ještě nebylo patnáct, tak pouze v doprovodu dospělého," odpověděl jí průvodce hradem Petr Veselý. Skupinka děvčat ve věku mezi sedmi a deseti lety si proto došla pro svou vedoucí, aby se mohly pokochat výhledem z věže.

„Hrad pochází z konce 13. století. Nejdříve tu vznikla kamenná věž, na kterou lidé mohou chodit, a pod věží stála zemnice, což byla částečně zapuštěná roubená chalupa," poznamenal Veselý. Hrad stál na nevysokém skalním výběžku, což tehdy dostačovalo. Časem se ovšem ukázalo, že hrad není umístěný příliš vhodně.

Stojí v údolí, což byla nevýhoda v době husitských válek. „Po vypálení byl sice částečně obnoven, ale nakonec stejně zanikl. Už v roce 1436 začal Zdeněk z Valdštejna budovat nové sídlo v Brtnici. Jedna větev Valdštejnů tedy přesídlila do Brtnice," dodal Veselý.

Ještě předtím, než k tomu došlo, byl k původnímu hradu ve druhé polovině 14. století přistaven druhý hrad. Proto to byl dvojhrad. Po roce 1400, kdy byli majiteli Valdštejnové, tam sídlily dvě rodiny. Každá obývala právě jednu část hradu.

S historií Rokštejna i s archeologickými nálezy se mohou lidé seznámit během prohlídek zříceniny. Archeologické práce například odhalily, že už ve 14. století bylo běžné sklo či například kachlová kamna.

Se zajímavostmi rád seznámí Petr Veselý. V letních měsících je tam kromě pondělí každý den od deseti do pěti hodin odpoledne. „Jsem tu sám, žádného zástupce nemám, takže tu strávím léto," usmál se Veselý. Vypadá to, že mu trávit léto na zřícenině v údolí ani trochu nevadí.

Rokštejn
Otevírací doba:
Červenec až srpen: každý den od 10 do 17 hodin (vyjma pondělí)
Prohlídka hradu: Dospělí: 40 Kč
Děti od 15 do 18 let, ZTP, senioři nad 65 let: 25 Kč
Děti do 15 let: zdarma (v ceně je i výstup na věž)
Pouze výstup na věž:
Dospělí: 20 Kč
Děti od 15 do 18 let, ZTP, senioři nad 65 let: 15 Kč
Děti do 15 let: zdarma
Poznámka: Prohlídky jsou zhruba na 30 minut.