Takových příběhů znají v třebíčské občanské poradně stovky. A každým dnem přibývají nové. Prakticky denně vchází do dveří poradny další bezradný člověk se stále stejným problémem: Půjčku, kterou bylo tak snadné si vzít, je náhle velmi těžké a téměř nemožné splatit.

„Někteří lidé mají i deset závazků. Dluhy se potom lehce nasčítají přes milion korun,“ popsala vedoucí poradny v Třebíči Hana Chloupková.

Situace na Třebíčsku patří podle ní k těm nejhorším. Lidé často podléhají neomezeným nabídkám snadných půjček. Až pozdě zjišťují, že úroky z takové půjčky jsou někdy vyšší, než dluh sám a ocitají se v takzvané dluhové pasti. Důsledek? Zablokované účty, další dluhy na nájmu, zabavení nemovitostí a majetku.

„Lidé byli dlouho zvyklí, že nikdo dluhy nevymáhal. Proto nic neřešili. Když přijde exekutor, jsou zaskočeni,“ zmínila Chloupková.

Rada, na kterou je třeba v období předvánočních nákupů myslet zejména, proto zní: Nenechte se zlákat. A když už přece, začněte své dluhy ihned řešit.

Pasivita a hra na mrtvého brouka totiž situaci jen zhoršuje.

„Důležité je být aktivní. Udělat si pořádek v papírech, dohodnout se na nižších splátkách. Vždy se to řešit dá,“ radí Chloupková.

Podstatné je také číst smlouvy, ještě před podpisem. A po dobu tří let schovávat doklady o zaplacení.

Že se listiny skutečně vyplatí číst, ukazuje příklad z praxe. Muž, po kterém obchodní společnost vymáhala penále za zpožděnou platbu, své peníze uhájil. „Zjistili jsme, že může uplatnit námitku promlčení, bylo to ve smlouvě. Soud mu dal za pravdu,“ potvrdila poradkyně Eva Krčková.

Jak ze spirály ven, může pomoci řešit i poradna. Velkou zadlužeností obyvatel se nedávno zabývali také účastníci semináře na krajském úřadě v Jihlavě. Shodli se, že o nástrahách a rizicích půjček lidé mnoho nevědí. Chtějí se proto zaměřit na prevenci a osvětu. „Už nyní mohou klienti v občanských poradnách kontaktovat vyškolené profesionály, kteří jim bezplatně a diskrétně pomohou v jednání se soudy, exekutory nebo při jednání s insolvenčním správcem,“ oznámila Eva Neuwirthová z krajského úřadu.

Lákavým půjčkám podléhají ženy i muži, mladí lidé i rodiny s dětmi. Výjimkou jsou snad jedině penzisté. „Je to generace, která se bojí půjček, nejsou zvyklí žít na dluh,“ řekla poradkyně Krčková.