Milan Vávra z Chroustova byl donedávna venkovský čtyřicátník v plné síle, který měl své záliby, sny, svoji práci a hlavně svoji rodinu, manželku Jitku a tři děti. Jeho aktivní život mu však zásadně změnila událost na konci roku 2015.

Opravoval traktor a pro potřebnou součástku musel na půdu. Po pádu ze čtyř metrů skončilo vše, co bylo dosud samozřejmostí. Po vážném poranění hlavy a spoustě lékařských zásahů je Milan doma v plné péči své manželky. Může omezeně chodit, však pouze za doprovodu, není schopen samostatného myšlení a rozhodování, nezvládne základní obsluhu. Zdravotní sestra dojíždí pouze jednou za týden, o Milana a tři děti se stará paní Jitka. Jitka i přese všechno věří, že domácí prostředí manželovi pomůže, dosahuje malých pokroků díky své vytrvalosti, péči a lásce. Psychické vypětí a minimální prostor na odpočinek kompenzuje Jitka tvorbou keramiky, doposud však chyběla vypalovací pec, ve které se keramika dokončuje.

Ondřej Zmeškal z Nového Telečkova se narodil se v roce 1991, pobyt v inkubátoru mu způsobil nenávratné poškození jednoho oka. Vyučil se zahradníkem. Vše se změnilo v jeho 19 letech, když se mu náhle odchlípla sítnice na zdravém oku. Lékaři se snažili jeho zrak zachránit, ale po několika operacích ho ztratil úplně. Nakonec našel sílu znovu žít. Na jaře roku 2015 začal běhat, později startoval na pěti a desetikilometrových trasách. Svůj první půlmaraton zdolal téhož roku v Jihlavě. 21. května 2016 přišla největší běžecká zkouška jeho života. Dvaačtyřicet kilometrů, 5 164 kamenných schodů starobylé zdi, vysoké teploty i vlhkost vzduchu. A to vše v absolutní tmě. Ondra společně se svým trasérem maraton po Velké čínské zdi zvládl. V letošním roce šel Ondra dál a společně s trasérem a trenérem v jedné osobě pokořil trať závodu Ironman v neměckém Regensburgu. Závod obnášel 3,8 kilometrů plavání, 180 kilometrů na kole a 42 kilometrů běhu. Ondra vše zvládl v krásném čase 11 hodin 10 minut a 19 sekund. Umístil se tak ve své věkové kategorii na šestém místě. „Musím říct, že to byla fakt štreka. Ještěže jsem neviděl na konec,“ Ondrovy dojmy po závodě vystihují jeho smysl pro humor. Ještě letos se Ondra chystá uběhnout maraton opět v Číně a připravuje se na olympiádu v triatlonu v Tokiu v roce 2020. V příštím roce je třeba se proto nominovat při různých mistrovstvích světa, při kterých je třeba nasbírat potřebný počet bodů.

118 tisíc korun

Oba dva lidské příběhy si zasluhují pozornost a podporu a proto se organizátoři při tradiční benefiční akci v Pozďatíně rozhodli věnovat výtěžek právě těmto lidem. Druhý ročník Pozďatínského rockování se uskutečnil v sobotu 9. září ve venkovním areálu u kulturního domu od 15 hodin a překlenul se přes půlnoc až do nedělního rána. Přinesl kromě rockových kapel jako například Four Roses, Arcus Rock nebo Svěrák 3 či Matador také možnost pomoci dobré věci. Navíc byla možnost zakoupit výrobky z chráněných dílen.

„Jsme rádi, že druhý ročník hudebního festivalu Pozďatínské rockování podpořilo tolik dobrých lidí, kterým není osud druhých lhostejný. Celkem bylo na akci předáno 38 tisíc korun ze vstupného a instalovaných kasiček, Nadace ČEZ přihodila 50 tisíc korun, mikroregion Horácko a jeho obce, sdružení i podnikatelé další částku přes 30 tisíc korun,“ říká organizátor akce a místostarosta Pozďatína Jaroslav Musil. Celkem se tedy díky Pozďatínskému rockování podařilo shromáždit neuvěřitelných 118 tisíc korun! Všem organizátorům, zúčastněným i donátorům patří velké díky,“ dodává Musil.