Upravit místo odpočinku svých příbuzných přišla včera na starý hřbitov v Třebíči třeba Emilie Pánková. „Chodím sem, jak mi čas dovolí. Před Dušičkami je to ale pravidlem," zdůraznila.

Podle Dušana Veselého z odboru komunálních služeb v Třebíči však zájem lidí o vzpomínku na zemřelé v poslední době opadá. „Přitom platí, že kdo mrtvé ctí, sebe ctí," poznamenal.

Péči o opuštěné hroby, které už nechce nebo nemá kdo spravovat, tak přebírá město. Na starém hřbitově se to v minulosti stalo v případě místa posledního odpočinku primáře Konečného nebo hrobu prvního třebíčského čestného občana Jana Miloslava Haněla. „To byl významný buditel a vlastenec," přiblížil Dušan Veselý.

Kromě toho se podařilo zachránit i náhrobek rodiny Strnišťovy, kteří patřili k nejvýznamnějším třebíčským podnikatelům. Vlastnili i přibyslavickou papírnu. Obnovené písmo nese i památník zemřelých vojáků z první světové války. „Jsou tam pochováni muži, kteří zemřeli v třebíčských lazaretech," doplnil Veselý.

Nemají čas

Ne každý nájemce hrobového místa má však na udržování hrobového místa svých předků čas. „Mladí jsou v práci a mají jiné povinnosti. Dokud můžu, tak sem místo nich ráda zajdu a pomůžu jim," podotkla Emilie Pánková.

Podle úředníka Dušana Veselého opuštěných hrobů přibývá. „Když není zaplacený nájem, tak jsou nájemci vyzváni a po určité lhůtě, pokud nezareagují, může být místo nabídnuto dalšímu zájemci," popsal.

Hrob bez pravidelné péče nejenže působí nevzhledně, může se ale snadno stát nebezpečím pro sousední náhrobky. „I takové případy máme, kdy hrozilo zničení cizího majetku. Museli jsme několik takových hrobových míst demontovat," připomněl Veselý.

Blížící se Dušičky lákají na hřbitovy nejen lidi se svíčkami, kyticemi či věnci, ale i zloděje. V Třebíči se však podařilo tento nešvar z velké části vymýtit. „Už to není takové, jaké to bývalo. Dřív jsme na hřbitovech museli mít přímo hlídače, teď už spolupracujeme jen s městskou policií," dodal Dušan Veselý.

-------------

Na své blízké můžete zavzpomínat i ZDE