„Nesouhlasíme se záměrem využití areálu. Pro takovou výrobní činnost není vhodné umístění v zabydlené části městyse,“ stojí v textu petice. Bývalá truhlárna skutečně stojí v ulici mezi domy. Dlouhá léta je opuštěná, naposledy se v hale vyráběly lodě. Místní si dodnes pamatují, že výroba byla hlučná a nechtějí nic podobného připustit. „Zejména večer se hluk nesl celou ulicí,“ říká iniciátorka petice Miloslava Skoumalová. Bydlí přímo naproti areálu a obává se, že obnovení výroby přinese hlukovou i dopravní zátěž.

Jednatel společnosti Via Alta Jakub John místním obyvatelům přednesl, že hluku a zvýšené dopravy se obávat nemusí. „Jsme vývojáři a montéři zařízení. Naše činnosti nejsou zatěžující pro okolí. Dlouhé týdny něco vymýšlíme a projektujeme, potom si zadáme výrobu dílů. V hale je pak smontujeme a odzkoušíme. Není tam hluk jak v klasické strojírně. Kamion od nás ojíždí zhruba jeden za měsíc,“ řekl při své prezentaci na schůzi místního zastupitelstva.

Zastupitelé dali k využití areálu souhlas a svolili také ke změně územního plánu. Via Alta se zabývá vývojem strojů na využívání odpadů. Pokud by sídlila na adrese Nádražní, musela by se plocha v územním plánu změnit na kategorii lehký průmysl.

Petenti, jinými slovy někteří sousedé z ulice, se chystají do územního řízení zasáhnout připomínkami. Pokud svůj protest nepřehodnotí, je možné, že dosáhnou svého. Jednatel Jakub John opakovaně řekl, že jeho firma nepůjde někam, kde není vítaná.

„Protest stoprocentně vezmeme v úvahu. Určitě nepůjdeme nikam na sílu. Nemáme to zapotřebí,“ sdělil Deníku. Zdůraznil, že jednání s městysem i s majitelem objektu jsou teprve na počátku. „Zvažujeme tuto věc jako jednu z možností. Budeme teprve dělat stavební a technický průzkum, jestli se tam vůbec dá dělat to, co potřebujeme,“ doplnil.