„Máme pocit, že nás stát tlačí k něčemu, na co nemá právo. Aby někdo rozhodoval, co máme dělat s naším majetkem, je nad míru," řekl Milan Kadrnožka, jeden z předsedů společenství vlastníků bytů.

Správcové bytovek v Třebíči za svoji věc bojují přes dva roky. Obeslali ministerstva, poslance, obrátili se i na premiéra. Od něj jim odpověď dosud nepřišla, ostatní vysvětlení mají za nedostatečná. „Vždy tam stojí, že poměrové měřáky mít musíme, zákon platí a nejede přes to vlak. Navíc se ohánějí unií," řekl další z předsedů Miloslav Kadrnožka.

Oba Kadrnožkové argumentují tím, že domy jsou je zatepleny, a obyvatelé už tak spoří dostatečně. Navíc se obávají, že teplárny jako reakci na nižší spotřebu zvednou ceny, technických potíží s dálkovým odpočtem i dodatečných poplatků za případné opravy. Po vládě chtějí, aby za instalaci měřičů převzala zodpovědnost.

Paneláky, které poměrová měřidla odmítají, spravuje Stavební bytové družstvo Třebíč, bývalý Novátor. „Dříve jsme se věnovali hlavně revitalizaci domů a na vybavení jednotlivých bytů rozdělovači nákladů jsme netlačili. Dá se říci, že novelu zákona vítáme," řekl předseda Zdeněk Veškrna.

Družstvo nainstalovalo přes čtrnáct tisíc měřičů tepla a vodoměrů s možností dálkového odečtu. „Instalaci měřičů odmítli lidé v sedmi ze 131 domů, kterých se tato problematika týká. Odpovědnost je zcela na nich," podotkl Veškrna.