„Brali jsme vodu z družstva,“ řekla obyvatelka bytovky Růžena Fortelná. Část obce je totiž napojena na družstevní studnu. Podle Františka Kružíka se jednalo o vodu jen v užitkové kvalitě, ale obyvatelé se s ní museli spokojit. Někteří si raději kupovali balenou vodu v obchodech.


Družstevní studnu dodnes využívá horní část obce, což je asi třetina domů. Podle slov starosty si někdy kolem roku 1958 dělali lidé svépomocí přípojky. Tehdy prý bylo také zřízeno vodovodní družstvo, které se časem rozpadlo.


Největší strach jsem měl z toho, že třetina obce vodu vůbec mít nebude, protože potrubí je staré. Začalo to poslední léta dělat velké problémy,“ posteskl si starosta Josef Běhal. Občané si prováděli opravy sami. Na stavu rozvodů se podepsala i automobilová doprava. Přes obec vede hlavní tah z Okříšek do Jihlavy.


Studny vysychaly


Lidé ve spodní části vesnice berou vodu z vlastních studní nebo ze studní obecního úřadu.
„Ve studních to dost kolísalo. Když vyschly, tak tři rodiny musely dělat vrt,“ popsal patálie starosta.


Teď snad bude po problému. Za měsíc má lidem téct z kohoutků konečně voda, které se nebudou muset zdráhat napít. Obec pořídila vrt, právě se dodělává vodojem a čerpací stanice na Salátově kopci. „Hlavní rozvody jsou hotové, přípojky si dělají rodiny samy. Příští týden to má být vystrojené a bude dokončena elektrická přípojka,“ popsal starosta Běhal aktuální stav.


V dotacích nepřálo Zašovicím štěstí


Obec za poslední roky absolvovala opakované martyrium žádostí o dotaci na vodovod. Neúspěšně. Různé instituce obeslala několikrát, vždy se předělával projekt, vždy to stálo peníze. Zašovičtí si nakonec museli pomoci sami. Bude to jejich vodovod, provozovat jim ho bude na smlouvu třebíčská divize Vodárenské akciové společnosti.


Starosta Josef Běhal je zatím spokojen. Výhledově bude ale muset víska řešit i kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Bude to velké sousto. Zatím musí ovšem stačit běžné septiky. Obec tíží ještě nadměrná tranzitní doprava.


Přes všechny velké úkoly, jako je vodovod, kanalizace nebo obchvat, si starosta uchovává jeden sen – postavit rozhlednu na Salátově kopci. Ten je totiž pro ni svou polohou jako stvořený.