Zájem je o knihy, které lidé znají díky televizi. „Když pomineme kuchařku Ládi Hrušky, která v prodeji skutečně vede, hodně zajímavá věc je kniha Pavla Stehlíka Do Temnoty Zpověď českého vojáka v Afghánistánu," sdělila Trojanová. Radost pod vánočním stromečkem mohou udělat také knihy s regionální tématikou. Dvě v nedávných dnech uvedli na trh v třebíčském muzeu. Po dvaceti letech si mohou lidé přečíst novou knihu o třebíčských betlémech. „To, co uvádí o nejstarších betlémářích, se nejednou liší od dosavadních zpracování," popsal autor Antonín Žamberský.

Pěkným dárkem může být příběh hraběnky Anny Marie Waldstein-Wartenberg Když byla Třebíč ještě valdštejnská… „Máme ji teprve od pondělí, ale prodává se dobře. Lidi se na ni hodně ptají," dodala Trojanová. „Lidi to skutečně zajímá," přisvědčil Petr Procházka z Knihkupectví Jakuba Demla. A zájem je i o osudy dalších žen Medy Mládkové a Hany Benešové. „A doporučil bych biografii Margarety Thatcherové Nezlomná," doplnil Procházka.

Lidé nakupují také stálé hity z minulých let. Již druhý rok jdou dobře na odbyt knihy Jonase Jonassona Analfabetka, která uměla počítat a Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. „A myslím, že z beletrie jsme nejvíce prodali Aristokratek od Evžena Bočka. Poslední Aristokratka vyšla již v roce 2012, ale stále se prodává," sdělila Trojanová.

Ženy a zlodějka

Zájem je tradičně o kriminálky, především ty severské. „Koupil jsem tátovi posledního Nesba. Četl od něho snad všechno a hodně se mu líbí," řekl Martin Dvořák. Ženám majitelka knihkupectví doporučuje knihu Úterní ženy mezi bylinami a řepou. „Je to příběh pěti žen, které se schází vždy v úterý u kávy a jezdí spolu na dovolenou. Jednotlivé knihy mapují vždy jeden rok, a kde spolu byly jednou šly na poutní cestu, jindy na hubnoucí kůru a nyní jedou za jednou z nich, která se přestěhovala na venkov a zachraňuje tam starý, rozpadlý statek. To je příjemné ženské čtení," popsala Trojanová.

Jako další tip vybrala knihu Zlodějka knih. „To je román z počátku druhé světové války a jejího průběhu. Je to příběh malé německé holčičky, která vyrůstá u pěstounů. Je tam ukázané, jak se prostých lidí, ať to byly Češi, Němci nebo Poláci, dotýkala válka úplně stejným způsobem," nastínila Trojanová.

Své tipy přidal také knihkupec Petr Procházka. „Zajímavé věci jsou Básník Román o Ivanu Blatném od Martina Reinera či Já, Poutník od Terryho Hayese. A začal vycházet znovu Charles Bukowski. Na autogramiádě jsme tu měli pana profesora Halíka. Od něj se také prodává všechno. Pro děti bych přidal například Krátké pohádky, kde mají velká písmena a lépe se jim budou číst," dodal.