VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé už trávu nepotřebují. Kontejnerů je stále málo

Třebíčsko – Hnědých kontejnerů už jsou v obcích 
a městech na Třebíčsku stovky, přesto je řada z nich týden co týden plná. Vinu za to však jednatel firmy Esko-T Pavel Gregor odmítá.

17.10.2016
SDÍLEJ:

Hnědý kontejner na bioodpad. Foto: Deník/Kamil Černý

„Svážíme opravdu každý týden. Bohužel lidé hází zelený odpad nejraději tam, kde to mají nejblíž. Pak jsou tak často v takovém množství vidět přeplněné hnědé kontejnery," tvrdil.

Tento nešvar se často objevuje třeba v Moravských Budějovicích. Čtyři kontejnery u zahrádkářské kolonie při vjezdu do města ve směru od Jaroměřic nad Rokytnou jsou znovu plné jen několik dnů po vyprázd-nění svozovou firmou. „Přitom v Budějovicích funguje sběrný dvůr a jsou tam i vel-koobjemové kontejnery," upozornil Pavel Gregor.

Králíci jsou minulostí

Podle Vladimíra Měrky, předsedy Svazku obcí pro komunální služby, který firmu Esko-T vlastní, se přístup lidí k zelenému odpadu v posledních letech zásadně změnil. „Doby, kdy měli lidé králíky, kteří skoro všechno zelené sežrali, jsou pryč. Hlavně mladí dnes nemají jinou možnost než kompostovat, anebo právě vyhazovat," mínil.

Ovšem přeplněné hnědé kontejnery nejsou vidět pouze v Budějovicích či vět-ších městech. Podobně na tom je třeba i Koněšín.
„Kontejnerů máme osm, 
o některé z nich jsme žádali dodatečně, ale přesto to pořád nestačí," potvrdila starostka Hana Žáková. „Před dvěma lety jsme navíc lidem distribuovali kompostéry,
na které jsme získali dotaci, a máme tady další dva velkokapacitní kontejnery. Ty 
si plné do své kompostár-
ny skoro každý týden sváží družstvo. I tak je to pořád málo," dodala starostka.

Také v Koněšíně se podle starostky Hany Žákové projevuje trend bydlení bez hospodářských zvířat. „Králíky, kozy nebo býky tady má už jen málokdo. Když to bývalo, tak se každá mezka sušila. Dnes jsou mladí raději do večera v práci nebo jsou k tomu donuceni a na podobné aktivity už nezbývá absolutně žádný čas," zamýšlela se.

Další kontejnery

Zeleného odpadu přibývá, stejné platí i o hnědých kontejnerech. Podle Pavla Gregora jich oproti původnímu plánu přibyly stovky. Přesto to nestačí. „Pokud si obce požádají, tak jsme samozřejmě schopni dodat další kontejnery. Takové věci řešíme operativně," přislíbil jednatel firmy Esko-T.
Kvůli zvyšujícímu se množství rostlinného odpadu ze zahrádek i z domácností vznikla nejen na Třebíčsku řada velkých kompostáren. Jedna z nich stojí také u areálu Esko-T nedaleko Petrůvek.

V prvním roce fungování se tam zpracovaly zhruba čtyři tisíce tun zeleného odpadu. Z toho vzniklo přibližně 1 500 tun kvalitního kompostu, který právě teď firma začíná distribuovat. „Už jsme to dali na vědomí obcím, které jsou součástí svazku," podotkl Pavel Gregor.
Právě členové Svazku obcí pro komunální služby mají v tomto směru výhodu. Kompost jim Esko-T poskytne zadarmo, samosprávy zaplatí jen dopravu a případnou manipulaci. „To bychom ale museli uhradit i v případě, že bychom si kompost brali od někoho jiného. Nabídka je to lákavá a hned, jak jsme ji dostali, jsme jí využili," řekla koněšínská Hana Žáková.

Patnáct tun kompostu tam používají na přihnojení veřejných ploch. „Půda na obecních pozemcích, kde máme různé keře a květiny, je už vyžilá. Navíc v obci zrovna provádíme i výkopové práce, takže kompost mícháme s kvalitní hlínou," popsala starostka.

Hnědé kontejnery bude firma Esko-T vyvážet v týdenním intervalu ještě asi měsíc, poté přejde na svoz odpadu jednou za tři týdny. Velkoobjemové kontejnery, které často stojí u fotbalových hřišť, nebude přes zimu svážet vůbec.

Autor: Kamil Černý

17.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení