„Je to pohodlnější, hodně ušetřím a je tam větší výběr,“ říká Honza, osmnáctiletý student třebíčského gymnázia, o internetových aukcích. „eBay je ale občas až moc nepřehledná, proto raději nakupuju přes Aukro. Nevýhodou ale můžou být problémy s reklamací,“ přiznává.


Princip internetové aukční síně spočívá na podobném principu jako bleší trh a klasická aukce smíchané dohromady. Uživatelé na portál (ať už je to české Aukro nebo eBay, jejíž česká pobočka má být spuštěna do konce března), vkládají DVD, CD, gramofonové desky, knihy i oblečení, jichž se chtějí zbavit. Zájemci přihazují a vyhraje ten, kdo do skončení aukce nabídne nejvyšší částku.


Výhodou aukcí na internetu je přitom vyšší počet potencionálních kupců, kteří mohou o zboží projevit zájem a samozřejmě také pohodlí. Naopak na nevýhody můžete narazit u již zmíněné reklamace a při kontaktu s nepoctivými prodejci.


Pravidelných uživatelů přibývá


Navzdory tomu pravidelných uživatelů těchto serverů stále přibývá. Potvrzují to i Honzova slova: „Na Aukru a eBay nakupuje i můj bratr, občas mamka a několik kamarádů. Já přes internet nakupuju skoro všechno: telefony, příslušenství, dokonce i dárky na Vánoce. A většinou jsem spokojený.“


Kromě aukčních serverů studenti objevili také velké internetové obchody, jako je gigant Amazon.com s pobočkami v mnoha zemích (do ČR zatím nedorazil). Na Amazonu můžete sehnat prakticky všechno: od oblečení, přes kosmetiku a knihy až po elektroniku.


Knížky vyjdou v Americe levněji


„Na Amazonu mají větší výběr a ani poštovné není nijak výrazně vysoké. Koupil jsem si tam pár knížek, protože ty jsou v Americe mnohonásobně levnější než u nás,“ popisuje svoje zkušenosti šestnáctiletý Zdeněk. Spousta lidí podle něj pořád žije v domnění, že nákupy ze zahraničních internetových obchodů jsou jenom pro boháče.


Že už to dávno neplatí, potvrzuje i srovnání cen stejného vydání komiksu Watchmen (Strážci). Zatímco v České republice jej seženete nejlevněji za 770 korun plus poštovné, na Amazon.com za komiksovou bibli - jak je toto dílo často označováno - zaplatíte v přepočtu 490 korun plus poštovné (to se obvykle pohybuje okolo čtyř až pěti dolarů – podle váhy). Rozdíl není zanedbatelný. Nevýhoda? Snad jedině, že knihy v češtině na Amazonu neseženete. To ovšem pro mladou generaci, která se s angličtinou setkává každý den, není zas takový problém.


Elektroniku ne


„Elektroniku bych si takhle asi nekoupil, protože se bojím problémů s reklamací. A dívídíčka a CD jsou bohužel rozdělená na regiony, takže film z USA v Česku většinou nejde spustit,“ vysvětluje Zdeněk, proč si ze zahraničí objednává pouze knihy. „Myslím ale, že nakupování přes internet je na vzestupu, v budoucnosti takhle bude minimálně knihy nakupovat mnohem víc lidí,“ dodává optimisticky.

RADEK BLAŽEK