Pohodlnost nezvítězila u více než 250 lidí, kteří na Velký pátek, v den Ježíšova ukřižování, prošli Třebíčí. Nad hlavami nesli velký dřevěný kříž na znamení téměř 2000 let staré mučednické smrti zakladatele katolické církve.

„Během cesty se můžeme prostřídat, abychom kříž nesli všichni. Dáme tím znamení, že Ježíši chceme pomoci a stejně tak lidem, kteří také nesou svůj těžký životní kříž," řekl třebíčský děkan Josef Dobeš na začátku křížové cesty, která měla čtrnáct zastavení. Na každém z nich si lidé připomínali jeden z momentů Ježíšovy cesty na smrt ukřižováním.

Početný průvod mohli obyvatelé města potkat třeba v Tyršových sadech. Akce se konala už přibližně po dvacáté.

Po Velkém pátku následovaly pro věřící další významné obřady v kostelích, a to během celého víkendu. Skončily v neděli oslavou Ježišova zmrtvýchvstání.

Trhy ve Valči

Kromě kostelů se řada lidí vydala do Valče. Na nádvoří tamního zámku se totiž v neděli konaly řemeslné trhy, jejichž součástí byly také rukodělné dílničky otevřené hlavně pro děti.

Na tržišti si lidé mohli zakoupit kromě květin například ručně vyrobené vařečky, keramiku nebo výrobky od handicapovaných.
Včerejší poslední sváteční den se nesl v atmosféře velikonoční pomlázky. Do šlehání svých sousedek, příbuzných a známých žen se zapojil také Milan Palata z Mohelna.

Zatímco většina ostatních koledníků si pomlázku z vrbových proutků koupila nebo upletla z osmi proutků, on si vyrábí vlastní a ojedinělou. „Tahle je z patnácti a dvoubarevná. Některé proutky jsem totiž oloupal. U rukojeti má navíc upletený košíček. Je to takzvaná valašská pomlázka, kterou mě naučil strýc od mojí mámy," vzpomínal Milan Palata.