Asociace soukromého zemědělství a ministerstvo zemědělství se v lidech pokouší probudit zájem o regionální produkty, proto vznikají Farmářské slavnosti a v sobotu se odehrají právě na lažíneckém ranči. Jedná se o druhou slavnost v tomto roce. První se konala na farmě Zdeňka v Porubě a navštívily ji tři tisíce lidí.

Účastníci slavností si prohlédnou farmu Appaloosa, kde chovají koňské plemeno se stejným názvem. Zájemci pak budou moci využít nabídky projížděk na koních. Připravené budou i kvalitní regionální potraviny. Lidé dostanou možnost tyto výrobky ochutnat a následně i zakoupit na farmářském trhu regionálních prodejců. Právě seznámení občanů s regionálními produkty je jedním z hlavních cílů Farmářských slavností. „Farmářské slavnosti jsou podporou menších zemědělců a zároveň jsou i příležitostí pro veřejnost, aby se seznámila s prací českých sedláků. Lidé bezprostředně poznají, jak funguje rodinné hospodaření a život na venkově. Zejména děti se na slavnostech zábavnou formou dozvědí něco o zemědělství, péči o zvířata a výrobě potravin," uvedla mluvčí Ministerstva zemědělství Helena Šindlerová.

Ranč Appaloosa funguje téměř dvacet let. Na jeho počátku stála cesta Josefa Zikmunda do Spojených států s cílem nakoupit koně plemene Appaloosa. Díky chovatelce z Oregonu se mu cíl cesty podařilo naplnit a domů si odvezl deset klisen a tři hřebce. V současnosti je na ranči kolem šedesáti koní. „O akci typu Farmářské slavnosti jsme vůbec nevěděli. Pak nás náhodou oslovilo ministerstvo zemědělství, jestli bychom jí neposkytli prostory, což jsme rádi učinili," řekl majitel ranče Appaloosa Josef Zikmund.

Hod lasem

Zpestření programu obstarají například různé hry pro děti spojené s farmařením a životem na venkově. Nuda nečeká ani na dospělé. Zajímavou zkušenost jim dopřeje simulátor dojení krávy nebo vrh lasem. „Pro děti i dospělé jsme připravili soubor her, úkolů a kvízů zaměřených na tématiku venkova a zemědělství tak, abychom připravili zábavně vzdělávací program, který bude pro účastníky akce zábavný a poučný. Málokdo má možnost vyzkoušet si například dojení mléka, proto jsme do programu zvolili simulátor dojení krávy. Je to atrapa krávy ve skutečné velikosti, pod kterou dva soutěžící sedí a dojí vodu do vědra. Kdo za minutu nadojí více, vyhrává," popsal Roman Hrůza, mluvčí pořadatelské agentury Gate, která zajišťuje program slavností.

Návštěvníci se mohou zapojit také do soutěže o koš potravin oceněných značkou Klasa. Stačí si na akci přinést fotoaparát a pořídit kvalitní snímek. Zájemci o soutěž nahrají fotky do 20. července na facebookový profil Farmářských slavností. O nejlepší fotografii pak rozhodnou přímo rančeři z Lažínek.

ROBERT ŠVANDA