„V úterý bylo v kraji provedeno 41 kontrol, pokračujeme i nadále," sdělil včera odpoledne přímo z terénu šéf odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Jihlavě Zdeněk Novotný s tím, že ze žádného okresu není hlášen nález podezřelých lihovin.

Na kontrolách jsou i celníci, kteří sice v rámci daňového dozoru doklady o původu alkoholu a platné kolky kontrolují běžně, nyní byl ale podle mluvčí Celního ředitelství Brno Lady Temňákové jejich počet navýšen. Konzumenti se bojí „Máme domluvu o koordinaci postupu s hygieniky a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, abychom se vzájemně nedublovali a pokryli co nejvíce provozoven," vyjádřila se celní mluvčí. „V rámci Vysočiny se v terénu pohybují asi čtyři desítky našich lidí," dodala Temňáková.

S příznaky, které by poukazovaly otravu metylalkoholem po požití destilátů, zatím u žádného z přijímaných pacientů nezaznamenali ani v novoměstské nemocnici. „Nikoho s podezřením na otravu metylalkoholem jsme nepřijali," potvrdil včera odpoledne mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl.

Milovníci tvrdého alkoholu, a to zejména ti, kteří kupují stáčené destiláty, mají strach. „Kupuji občas stáčenou slivovici v jedné z místních vinoték, nebyla špatná. Ovšem teď mám strach. Nevím, odkud tam pálenku dovážejí a ani jak k ní přišli. Trochu se bojím koupit i kolkovanou láhev v obchodě, protože už se ví, že ani tam nemusí být originální," popsala Aneta Sedláčková ze Žďáru nad Sázavou. Podobný názor sdílí i Miloš Zavřel ze Žďáru nad Sázavou. „Panáka někde v nonstopu bych si teď určitě nedal. Těžko ale říct, kam až se ten jedovatý alkohol dostal a kolik ho bylo," uvažuje mladý muž.

Pokles zájmu o destiláty zaznamenali i v některých restauracích. „Lidé mají strach, protože se kolem toho udělal obrovský humbuk, a čekají, co bude. Víc k tomu nemám co říct," pravil značně neochotně pracovník jedné ze žďárských hospod, který si nepřál zveřejnit jméno svoje, ani své provozovny.