„Jsem vyučený, ale pracoval jsem celý život manuálně. Po padesátce jsem dostal výpověď,“ říká třiapadesátiletý pan Josef z Havlíčkobrodska. Líčí, jak dlouho a marně hledal nové zaměstnání. Situace byla vždycky stejná. Potenciální zaměstnavatel měl o pana Josefa zájem jen do té doby, než zjistil datum narození. Pak následovalo tradiční vlažné: „My se vám ozveme,“ což znamenalo, že by se pan Josef měl ucházet o práci jinde.

Pan Josef patří do takzvané rizikové skupiny uchazečů o zaměstnání nad 50 let věku. Podle posledních údajů evidoval například havlíčkobrodský úřad práce k 30. dubnu dva tisíce deset uchazečů o zaměstnání. „Z toho je 678 občanů ve věku nad padesát roků, což je 33,7 procenta,“ upřesňuje vedoucí oddělení trhu práce brodského pracovního úřadu Martin Kouřil.

Jak potvrzuje, je ze strany zaměstnavatelů zájem o tyto lidi výrazně nižší, i když výslovně při výběru na volné místo starší občany nevylučují.
Důvody, proč se zaměstnavatelé starší uchazeče zdráhají přijmout, jsou například obavy z vyšší nemocnosti, pomalost či neochota přizpůsobit se novým věcem. Dlouho nezaměstnaný pan Josef si našel práci ve firmě se zahraniční účastí. Ale po více než roce, jak uvádí, musí dát výpověď. „V minulém zaměstnání jsem si těžkou fyzickou prací zničil zdraví. Způsob, jakým se v této firmě se zaměstnanci zachází, nejsem schopen snést a nejsem sám. I mnohem mladší toho po pár měsících mají dost. Poslanci nás chtějí posílat do důchodu v pětašedesáti, ale kdo z nás dělníků bude tak dlouho schopný práce? A kde budeme po šedesátce, když už padesátníky nikdo nechce,“ povzdychne si pan Josef.

Změnit profesi?

Jednou z možností, která může zvýšit šance starších uchazečů na trhu práce, je rekvalifikační kurz. Hlásí se do nich stejnou měrou muži i ženy.
Mnoho z nich ví, že jejich největším handicapem jsou cizí jazyky a výpočetní technika.

„Uchazeči nad padesát let vstupují do rekvalifikačních kurzů stejně jako jiné skupiny uchazečů o zaměstnání. Kurzů obsluhy počítačů se zúčastňují běžně. Od začátku letošního roku vstoupilo do kurzů celkem dvě stě padesát dva uchazečů se zájmem získat nové zaměstnání. Z toho bylo třiačtyřicet občanů ve věku nad 50 roků,“ potvrzuje vedoucí Martin Kouřil, že i starší uchazeči mají snahu se na trhu práce prosadit.