Do kroniky uvedl i další události, které 17. listopadu předcházely. Mezi ně patřilo i rozšiřování dokumentu Několik vět. Ten měl být v červenci vyhozen z rozjíždějícího se vlaku na třebíčském nádraží. „Vlakem se na výlet na Třebíčsko vydali studenti gymnázia z Brna a učeň odborného učiliště v Praze. Sedmnáctiletý učeň D. S. byl zadržen Veřejnou bezpečností pro rozšiřování nezákonné písemnosti. Za stejný přečin se měl zodpovídat i pětatřicetiletý D. H. z Třebíče a jeho šestatřicetiletý přítel K. S., kteří v červenci mezi občany zorganizovali podpisovou akci na podporu výzvy Několik vět a podpisové listiny osobně odvezli do bytu Václava Havla v Praze," zapsal kronikář.

Ke stávce pražských škol se již v pondělí 20. listopadu připojili studenti středních škol v Třebíči. Vedli dialog se svými vyučujícími a chtěli znát jejich postoje k zásahu proti studentům a k tehdejší vnitropolitické situaci.

Od středy 22. listopadu se studenti všech středních škol, ale i ostatní obyvatelé města scházeli večer na náměstí u sousoší Cyrila a Metoděje, kde byly zapáleny stovky svící. Účast byla vysoká, přišlo několika tisíc občanů. Hovořilo se o podpoře generální stávky, která byla svolána na 27. listopadu. „Při odpoledním shonu a nákupech ve městě bylo možno zaslechnout rozhovor mladých manželů s dětmi, kdy paní rezolutně prohlásila: Musíme tam jít. Kdyby to tak řekl každý, nic by se nezměnil," vykreslil kronikář Cabejšek.

Generální stávka

Mladí lidé přicházeli na náměstí s československými vlajkami a většina výloh, sloupů a stavebních ohrad byla polepena studentskými plakáty. „Největší večerní shromáždění se konalo ve čtvrtek 23. listopadu, kdy se na Gottwaldově náměstí v 19 hodin shromáždilo více než pět tisíc občanů, k nimž promluvili herci a studenti z Prahy a z Brna," popsal Vlastimil Cabejšek.

V pondělí 27. listopadu se uskutečnila v celé republice generální stávka. Byla vyhlášena od 12 do 14 hodin. „V našem městě se o generální stávce rozhodovalo ještě dopoledne 27. listopadu. V Horáckém autodružstvu se nejdříve pod vlivem hospodářského vedení dohodli, že se stávky nezúčastní. Ale autoopraváři se dopoledne rozhodli, že se stávky zúčastní a dvě hodiny nahradili odpoledne 30. listopadu," vylíčil Cabejšek.

Třebíčské Gottwaldovo náměstí po dvanácté hodině zaplnili pracující z podniků Elitex, První brněnská strojírna, UP závody, dále pracovníci Pozemních staveb, Agrostavu, Agrochemického podniku, pracovníci Oblastního podniku místního hospodářství, Horáckého autodružstva, lidé z podniku Ovoce zelenina a z Jaderné elektrárny Dukovany. Celkem se na náměstí shromáždilo asi deset tisíc lidí.

Na náměstí se už 27. listopadu objevilo heslo: „Konec vlády jedné strany." Následně přibyla i další hesla: „Chceme-li dohnat Japonce, musíme vydržet do konce. Ještě není rozhodnuto, slušnost, slušnost."

V závěru měsíce, 30. listopadu, bylo v Třebíči vytvořeno koordinační centrum Občanského fóra.