Zástupci charity budou potraviny vybírat od 8 do 20 hodin v Penny marketu v Borovině na Pražské ulici.

„Lidé u vchodu do prodejny obdrží informační letáček s doporučením, které potraviny mají kupovat. Ty si dárce vloží do svého nákupního košíku a po zaplacení u pokladny je na místě předá pracovníkům a dobrovolníkům Charity," popsala průběh sbírky Jaroslava Dohnalová, koordinátorka sbírky v Oblastní charitě Třebíč.

A zároveň dodává, že kvůli skladování musí zájemci nakupovat pouze trvanlivé potraviny. Lidé tak mohou darovat rýži, těstoviny, konzervy a další trvanlivé jídlo.

I malý dar pomůže

Podle ředitele Oblastní charity Třebíč Petra Jaška, neexistuje malá pomoc a organizátoři budou rádi za jakýkoliv dar. „Oceníme každý příspěvek. Pro nás je i malý dar velká pomoc." Minulý rok se do sbírky zapojilo 241 dárců a organizátoři vybrali 403 kilogramů potravin. „V prvním ročníku sbírky jsme dokonce vybrali 562 kilo. Pokud se k těmto číslům zítra přiblížíme, nebo je dokonce překonáme, tak budeme velice rádi," uvedla asistentka propagace charity Marie Paločková.

Pokles vybraných potravin v minulém roce Paločková připisuje změně místa, kde se Národní potravinová sbírka uskutečnila. „Před dvěma lety jsme potraviny vybírali u Intersparu. Minulý rok se sbírka konala v Penny marketu v Borovině, kde se vyskytuje méně lidí," dodala asistentka propagace. O místě výběru potravin nerozhoduje třebíčská Charita. Místo konání sbírky už dostane přidělené.

Organizace Byznys pro společnost se ve spolupráci s Českou federací potravinových bank, Armádou spásy a Charitou ČR snaží touto akcí upozornit na plýtvání potravin na straně jedné a nedostatku jídla pro lidi bez finančních prostředků na straně druhé. Podle platformy Byznys pro společnost se v Česku každoročně vyplýtvá v průměru na jednoho člověka, včetně dětí, 80 kilogramů potravin.

DAVID ŠIBOR