VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé budou vyplňovat dotazníky o uložišti

Třebíčsko - Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá lokalitu, ve které by v budoucnu mohlo vzniknout hlubinné úložiště. Kromě geologických průzkumů, které se na každé ze sedmi vytipovaných uskuteční, hodlá Správa úložišť za pomoci agentury pro zjišťování veřejného mínění vytvořit analýzu, ve které bude oslovovat obyvatele lokality.

19.4.2016
SDÍLEJ:

Hlubinné úložiště.Foto: Deník/ Kamil Černý

Týká se to i Horky, tedy oblasti v okolí Hodova. Pracovníci agentury PPM Factum Research budou obcházet obce a oslovovat lidi s žádostí o vyplnění dotazníku. „Obsahové těžiště dotazování obyvatel obcí spočívá v otázkách týkajících se bydlení, dojížďky za prací, využívání zdravotnických a sociálních služeb, spokojenosti s různými oblastmi života v obcích. Součástí dotazníku jsou i otázky týkající se postojů k hlubinnému úložišti, bez nich by celé dotazování postrádalo jednu dimenzi, nejsou ovšem těžištěm průzkumu," popsal manažer PPM Factum Research Stanislav Hampl.

Hned několika zastupitelům v dotčených obcích se však taková analýza nelíbí. Ti z Rudíkova, tedy z obce, kde byla v posledních volebních obdobích, včetně toho současného, jasná hranice mezi koalicí a opozicí, vydali nyní společné prohlášení, ve kterém konání socioekonomického posuzování obyvatelstva ostře odsoudili.

Obsah, forma, náplň otázek ani způsob výběru respondentů totiž nebyl prodiskutován Pracovní skupinou pro dialog, ve které zasedají představitelé několika obcí z každé lokality, ani se zastupitelstvy v Horce. „Takový přístup považujeme za nekompetentní a obcím je zde opět odpíráno právo na dialog a spoluúčast na vyhledávání lokality. Výsledky socioekonomické analýzy proto předem považujeme za nerelevantní a účelové," napsali rudíkovští zastupitelé.

Firma PPM Factum Research si však stojí za tím, že poskytovat otázky komukoli, zastupitelům či Deníku, ještě před provedením průzkumu není možné. Na rozhovory není podle Stanislava Hampla nutná žádná příprava, protože jejich smysl spočívá právě v tom, že informace jsou zjišťovány v reálném čase a místě bydliště obyvatel. „Starostové nicméně byli informováni o tématech, a to jak rozhovorů s obyvateli, tak interview, která chceme uskutečnit s nimi samotnými," dodal manažer agentury.

Vyzvali lidi k distancování

Rudíkovští zastupitelé ve svém prohlášení ale odmítli dotazování obyvatel i starosty Zdeňka Součka. „Vedení obce a zastupitelé se tímto důrazně distancují od jakékoli spolupráce se společností PPM Factum Research. Stejný postoj doporučujeme i všem případně dotazovaným občanům obce," doplnili.

Nelze se jim divit. Se Správou úložišť radioaktivních odpadů a jejími průzkumy veřejného mínění totiž nemají dobré zkušenosti. Z dotazníkového šetření, které se událo před čtyřmi lety, totiž vyplynulo, že podporovatelů geologických průzkumů žije v Horce o něco málo víc než odpůrců a přibližně třetina lidí se přiklání k výstavbě úložiště. Názor představitelů obcí je přitom dlouhodobě opačný. Podpírají ho referendy, která se v několika obcích v lokalitě před dvanácti lety uskutečnila a voliči se v nich vyjádřili jasně proti úložišti a jakýmkoli věcem s tím spojeným.

Zastupitelé Rudíkova jsou proti další analýze i s vědomím toho, že případná ochota lidí by mohla lokalitu Horka mezi ostatními zvýhodnit. Správa úložišť radioaktivních odpadů totiž sedm vytipovaných oblastní nebude posuzovat pouze podle výsledků geologických průzkumů, ale přihlédne při tom také na podporu obyvatelstva k projektu.

Podle mluvčí Správy úložišť Ivany Škvorové však nepůjde o průzkum veřejného mínění jako před čtyřmi lety. Ve svém vyjádření ale připustila, že analýza bude mít vliv na výběr lokality. „Cílem studie, jejíž součástí je i takzvané terénní šetření, je získat vstupní data pro posouzení lokalit z hlediska socioekonomických aspektů při případné výstavbě úložiště a jeho vlivu na život v dotčených obcích, která povedou k zúžení počtu lokalit pro další etapy přípravy," vysvětlila.

V okolí Hodova osloví tazatelé z agentury PPM Factum Research 400 lidí. „Jednotlivé obce budou zastoupeny na celkovém vzorku lokality poměrným způsobem podle svého počtu obyvatel. Výběr respondentů proběhne kvótním způsobem, to znamená, že budou zohledněny základní charakteristiky jako pohlaví, věk a vzdělání, tak aby struktura vzorku podle nich odpovídala složení obyvatelstva v lokalitě," líčil Stanislav Hampl s tím, že tazatelé budou lidi oslovovat náhodně.

Rudíkovským zastupitelům se však takový přístup nelíbí, navíc když o něm předem nevěděli. Jakoukoli spolupráci proto odmítli.

Správa úložišť radioaktivních odpadů ústy své mluvčí Ivany Škvorové upozornila, že starostové byli o konání dotazníkového šetření informování ředitelem SÚRAO Jiřím Slovákem už v listopadu loňského roku, kdy se o ní zmínil při prezentaci na jednání Pracovní skupiny pro dialog. Zastupitelé Rudíkova ale argumentují, že se problematika neprojednala.

V rámci průzkumu tazatelé osloví také uživatele rekreačních domů nebo podnikatele. „Tedy zaměstnavatele, představitele firem. V každé z lokalit bude dotázáno cca pět respondentů z této skupiny," doplnila Ivana Škvorová.

Dotazování se má uskutečnit ještě o dubnových víkendech, případně i v květnu.

Nelibě na to reagují také dlouhodobí odpůrci výstavby úložiště ze spolku Zdravý domov Vysočina. Sobota 23. dubna proto bude Dnem proti úložišti.

Autor: Kamil Černý

19.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení