VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lhánice těží z blízkosti jižní Moravy

Lhánice – „Bydlet ve Lhánicích znamená, že si cokoli snadněji vyřídíte v Brně, Ivančicích nebo Rosicích než v Třebíči a Jihlavě, kam úředně patříte,“ říká tamní starosta Josef Ležák.

9.1.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/Jarmila Kuncová

Ves před časem přistoupila k Integrovanému dopravnímu systému jižní Moravy a ten je prostě pružnější a vstřícnější k malým okrajovým obcím než systém, který nastavil kraj Vysočina. A tak ve Lhánicích skoro každou hodinu jede autobus do Brna, zatímco když zejména starší lidé potřebují něco vyřídit v Třebíči nebo v Jihlavě, je to pro ně potíž, spojení vázne.

Automaticky se nabízí otázka, proč Vysočina nemá podobný systém dopravní obslužnosti nebo proč na sebe vysočinská a jihomoravská veřejná doprava plynule nenavazují.

„Současná dopravní obsluha Vysočiny je na velmi dobré úrovni. Systém veřejné dopravy zajišťuje veškeré potřeby obyvatel týkající se dopravní obslužnosti v rámci základní dopravní obslužnosti, tak jak je definuje zákon o silniční a železniční dopravě. S odstupem několika let se podařilo zajistit na kvalitní úrovni i propojení jednotlivých okresů v kraji,“ odcitoval ze studie, která prošla i rukama krajských zastupitelů, Jan Nechvátal ze sekretariátu hejtmana Běhounka.

Vazby míří jinam

Lhánice, ležící na pomezí Třebíčska a Brněnska, vždy inklinovaly spíš k Brnu. Lidé tam mají přirozené vazby na příbuzné, jezdí tímto směrem do škol, za nákupy, často k lékaři. „Samozřejmě, že se u nás vždy čas od času objeví úvahy, že ves by se měla trhnout a přejít do Jihomoravského kraje, kam spíš patří,“ konstatoval starosta Ležák.

Ale zatím to, jak říká, nikdo nedotáhl do konce. „Kdyby ale byla vážná objednávka ze strany obyvatel, zastupitelé by se jí začali zabývat, jak se patří,“ zdůraznil starosta.

V současnosti využívá výhody IDS Jihomoravského kraje taky dvanáct obcí z Třebíčska. Na jižní Moravě se snaží dodržet tento princip: kde existuje dobré železniční spojení na kapacitních tratích, vznikají terminály, k nimž autobusy navážejí cestující. Kde naopak železnice není v optimálním stavu či chybí úplně, naopak tvoří páteř autobusová doprava. To platí třeba o směru Brno – Znojmo.

Zastupitelé Kraje Vysočina v červnu 2010 neschválili návrh na zavedení IDS, a tak se v kraji zelených kopců v této myšlence nepokračuje. „Faktem je, že zavedením nového systému by veřejnost musela akceptovat změny současného uspořádání veřejné dopravy a akceptovat i zvýšený podíl přestupů v rámci cestování po regionu,“ zmínil Jan Nechvátal.

Autobusové dopravě na Vysočině dominuje firma ICOM. Tu ovládá rodina jihlavského podnikatele Zdeňka Kratochvíla, který umí chodit v byznysu a kterému za transakce, jimiž byl poškozeny Zemědělské stavby Jihlava o desítky milionů, hrozilo několik let vězení. Ovšem prezident Václav Klaus mu kvůli jeho špatnému duševnímu stavu dal milost. Klaus pak tvrdil, že to nesouvisí s tím, že Kratochvíl v té době sponzoroval ODS.

Na Třebíčsku jsou k IDS Jihomoravského kraje připojeny následující obce: Náměšť nad Oslavou, Kralice nad Oslavou, Rapotice, Sudice, Hluboké, Mohelno, Lhánice, Biskupice – Pulkov, Dukovany, Hrotovice, Rouchovany a Moravské Budějovice – ty pouze po železniční lince.

Autor: Hana Jakubcová

9.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení