„Zatím je to slušné. Faktem je, že lidem, kteří k nám jezdí pravidelně a mají u nás postavené karavany, tak těm na počasí příliš nezáleží. Horší situace je to s majiteli stanů. Momentálně jich tady stojí patnáct, ale je před víkendem, na sobotu a neděli jich vždycky přibude,“ řekl správce Campu Rouchovany Oldřich Reinisch.


„Každoročně tu po celou dobu provozu kempu stojí karavany z Ostravy, Brna i z Rakouska. Ani jim nevadí, že mají výhled na chladící věže jaderné elektrárny. Na sezonu jsme se dobře připravili. Zrekonstruovali jsme dětské atrakce, návštěvníci si mohou u nás zarybařit a úplnou novinkou letošního léta je dobíjecí stanice pro elektrokola,“ dodal správce areálu.


Stálá klientela je výhrou


Jako dobrou hodnotí sezonu i provozovatel rekreačního areálu U Lamberka Ivo Lysák. „Naše zařízení se orientuje spíše na organizovanou rekreaci a stálé klienty. Každoročně tu probíhají letní dětské tábory a jezdí k nám pravidelní návštěvníci, kteří si ubytování v chatkách objednávají několik měsíců dopředu. Teď máme kapacitu naplněnu tak na 60 až 70 procent, od neděle to bude zase na 100,“ podotkl Lysák. Zcela opačně vidí zájem ze strany rekreantů provozovatel Autocampu Wilsonka Jaromír Kuchynka.


„Letošní sezonu moc dobře nehodnotím. Na kempování má výrazný podíl počasí, ať chceme či ne, je to jediná věc, kterou ovlivnit nelze. Můžeme tady mít co chceme, jakékoliv zařízení či atrakce. S počasím to všechno stojí a padá. Chatky máme plné, ale stanů je tu málo,“ posteskl si Kuchynka.


Letos nejhorší


Absolutní propad zájmu hlásí Radarka. Outdoorové středisko nedaleko Koněšína nabízí ubytování ve vojenských stanech a je určeno těm, kteří chtějí dny volna strávit aktivně.


„Pořádáme různé akce pro rodiny s dětmi i organizace či veřejnost, ale letos je to snad nejhorší co si pamatuji,“ posteskl si majitel kempu Radarka Jiří Introvič. Zda je to počasím či ekonomickou krizí, nechce Jiří Introvič hodnotit. K výraznému zlepšení by mohl přispět plánovaný společný projekt Radarky a obce Koněšín. Na jeho základě by mohl v bývalém prostoru vzniknout areál s možností koupání, rozhledna a případně i chatky. „Projekt bude hotov koncem roku. Pak se pokusíme sehnat peníze z dotací, ale jak to dopadne zatím nevím,“ upřesnil Introvič.


Stejnou zkušenost mají i majitelé a provozovatelé podobných zařízení na Znojemsku. „Začátek sezony byl úplně nádherný, posledních pár dní ovšem prší. Zatím je sezona jako na houpačce,“ hodnotil současný stav šéf kempu u pláže vranovské přehrady Pavel Svoboda. V dobrou druhou polovinu srpna doufá Marek Mucha, šéf kempu na opačné straně přehrady, u Bítova.


„Poslední týdny máme plné chatky, stanaři, kvůli počasí odjeli. Prázdniny přitom začaly, po nevlídném červnu, příjemně. Bylo dobré počasí i voda, tomu odpovídala i návštěvnost,“ uvedl Mucha. Hodnotit celou letošní sezonu z pohledu návštěvnosti kempů je zatím předčasné, jak se zdá, trumfy v ruce drží ti, co vsadili na stálou klientelu.

MARTIN MOŠTĚK
LENKA NOVOTNÁ