Rozhodnutí mezirezortní komise potvrdilo zachování vojenského letiště v Náměšti

„Ze závěrů komise jasně vyplývá, že na náměšťské základně se počítá s dalším rozvojem a celkovým dobudováním započatých stavebních a technických prací,“ ujistil starosta Náměště Vladimír Měrka. Tím se potvrdila také slova Jana Pejška z tiskového odboru ministerstva obrany, který v srpnu uvedl, že letiště v Náměšti zůstává i nadále jednou z perspektivních vojenských posádek a hraje důležitou roli v systému protivzdušné obrany NATO.

Vládní kabinet pod vlivem lobbingu, který při červencové návštěvě připustila i ministryně Vlasta Parkanová, vyhověl doporučení komise o zachování přerovského letiště. Jeho úloha však bude vzhledem k náměšťské základně odlišná. Zatímco v Náměšti letiště plní a bude plnit pouze funkci vojenské základny, v Přerově se bude jednat o smíšený provoz civilního a vojenského letiště. Se zachováním vrtulníků se zde počítá, ale ne již v takové míře. To potvrdil také starosta Měrka: „Do Náměště se budou stěhovat dvě letky vrtulníků z Přerova.“

Výraznějšího ohrožení základny se neobává ani zástupce velitele náměšťského letiště Josef Pospíšil: „Myslím, že nás rozhodnutí o zachování Přerova nijak neohrozí. Naše základna má parametry pro multifunkční vojenskou techniku. Máme zázemí pro nejrůznější stroje a s variantou bojových vrtulníků počítáme.“ Podle Pospíšila je v tuto chvíli rozhodující, že se v příštím roce ukončí první ze tří etap modernizace základny. V ní se počítá s investicemi přes tři miliardy korun. Celková částka se po všech třech etapách má vyšplhat na deset miliard korun. Peníze budou částečně pokryty z finančních prostředků NATO. Náměstek ministryně obrany Martin Barták, který byl předsedou komise, uvedl, že další etapy rozvoje letiště ohroženy nejsou.