Jaká technika bude na letecké základně umístěna, zatím stále není jasné. Vláda má říct konečné slovo do září

„Z pohledu kraje Vysočina i základny jsme po velice náročných jednáních dosáhli všeho, co jsme chtěli,“ konstatoval ve svém oficiálním vyjádření hejtman Miloš Vystrčil.

„Ministerstvo obrany zde bude usilovat o výrazné navýšení vojenské techniky,“ oznámil Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany. „Letiště v Náměšti i nadále zůstává jednou z perspektivních vojenských posádek a hraje důležitou roli v systému protivzdušné obrany NATO,“ dodal.

„Hned ve středu mě o výsledku jednání informoval jak hejtman Vystrčil, tak starosta Náměště Měrka. Musím říct, že jsem to tušil, že takový závěr bude,“ vyjádřil se k záležitosti senátor Vítězslav Jonáš.

Zároveň zmíněná komise vládě doporučila, aby letiště v Přerově zachovala jako základnu se smíšeným provozem. „A to na základě předchozích jednání, posouzení veškerých argumentů a po seznámení přítomných s předpokládanou transformací letectva v rámci druhé etapy reformy ozbrojených sil ČR,“ dokončil myšlenku první náměstek ministryně obrany Martin Barták. Nutno poznamenat, že ve zmíněné komisi zasedají například hejtmani či zástupci ministerstev obrany, dopravy a pro místní rozvoj.

„V pondělí budu mluvit s předsedou vlády a ministrem vnitra. Chci jim říct svůj názor. Tedy aby na úkor zisku pro Přerovsko nezůstala Náměšť v tom rozsahu, ve kterém je nyní,“ předeslal senátor Jonáš.

Vláda by o osudu obou základen měla rozhodnout do konce září a stanovisko mezirezortní komise je pro ni doporučující. Včera do pozdních odpoledních hodin jednali na náměšťské základně zástupci armády o dalším postupu.

Premiér Topolánek již na začátku června novinářům řekl, že si přeje, aby vrtulníková letka z bezpečnostních, strategických i dalších důvodů v Přerově zůstala. Co konkrétně by mělo být v Náměšti – o tom se v oficiálních vyjádřeních zatím mlčí. Neoficiálně se mluví o tom, že by zde mohla být umístěna vládní letka.

Historie všech těchto dohadů sahá do roku 2003. Tehdy byla schválena koncepce reformy armády, která z úsporných důvodů počítala pouze se dvěma leteckými základnami- v Náměšti nad Oslavou a Čáslavi. Vojáci se měli z Přerova do Náměště přestěhovat do konce letošního roku. Vláda poté své rozhodnutí pozastavila. Bylo to i kvůli nátlaku hejtmanů okolních krajů a starostů tamních obcí. Olomoucký kraj chce v Přerově vybudovat do roku 2013 rovněž civilní letiště. Zdůvodňuje to tím, že se zachováním vojenského letiště by stavba civilního byla snazší.