„Po kompletaci obou strojů v řádu několika dnů a celním odbavení přelétnou vrtulníky na mateřskou základnu do Náměště nad Oslavou," uvedla Tříletá.

Výcvik na nových vrtulnících jede na letišti u Náměště nad oslavou naplno.
VIDEO: Výcvik na amerických Viperech jede na letišti u Náměště naplno

První dva americké vrtulníky převzali vojáci z náměšťské základny loni v červenci. Mohutný nákladní letoun dopravil na náměšťskou základnu dva bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. „Dodání prvních amerických vrtulníků je významný moment pro modernizaci armády, vrtulníkové letectvo se tím posouvá do 21. století. Zbavujeme se tak závislosti na ruské technice a přecházíme na moderní západní platformu dodanou významným spojencem," uvedla tehdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Další dva, mezi nimi i první UH-1Y Venom, dorazily v srpnu.

Dvanáct vrtulníků

Dvanáct amerických vrtulníků, osm venomů a čtyři stroje AH-1Z Viper, nahradí ruské Mi-24V/35. ČR je koupila za 14,6 miliardy korun bez DPH. Nákup schválilo ministerstvo obrany v listopadu 2019 a dohodu podepsal bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Loni Česko dostalo šest vrtulníků systému H-1, z toho čtyři AH-1Z Viper a dva UH-1Y Venom. Další dva stroje dorazily do republiky letos v lednu, devátý a desátý vrtulník má základna od března.

„V následujících letech se očekává dodávka dalších osmi kusů zmodernizovaných vrtulníků Bell systému H-1, dva kusy UH-1Y Venom a šest kusů AH-1Z Viper, které budou české armádě dodány jako dar americké vlády za pomoc Ukrajině," uvedla Tříletá.

Jeden vrtulník se jmenuje Zmije, druhý příznačně Jed. Anglicky Viper a Venom.
Novým vrtulníkům v Náměšti se točí vrtule opačně. Pilot si na to musel zvykat

Na náměšťské základně pokračuje výcvik českých instruktorů zahájený loni v USA. Vede ho americký mobilní výcvikový tým, ukončený by měl být v létě. Zároveň se teoreticky a prakticky školí i pozemní personál. „Po dokončení výcviku získají vyškolení piloti i technici certifikaci a budou se společně s americkými instruktory podílet na výcviku dalšího personálu vrtulníkové základny. Vycvičením českých instruktorů se zvýší tempo výcviku včetně zvýšení náletu na letecké technice," dodala Tříletá.