„Rodiče mi nedovolili mít doma zvířata, tak jsem si to vynahradila,“ usmívá se padesátiletá žena.
První z koček si ji našla sama. Přišla k ní domů otevřeným oknem. To ještě Jana Dusíková bydlela v Brně a její kočičí vášeň se tehdy začínala zvolna ale jistě projevovat naplno. „Osm let jsem pozorovala kočky, jak žijí ve volné přírodě. Lidé tam pak ale začali kočky trávit. Já jsem je zachraňovala, protože jsem se na to nemohla dívat,“ vypráví.
Když byl koček plný byt a situace se nelepšila, koupila domek v Okříškách a před dvěma lety se do něj přestěhovala.
Tam se narodila další koťata a početní stav na devatenáct doplnil místní vychrtlý kocourek, který se k majitelce připojil až v městysi.
Ani na Třebíčsku ale paní Jana nenašla klid. Místní ji prý mezi sebe nepřijali. „Cítím, že jsem tady naplavenina, lidi mi to dávají najevo. Chtěla bych se začlenit, snažila jsem se. Oni ale nedokáží pochopit, že spím s kočkou v posteli. To je pro ně nemyslitelné,“ stěžuje si.
Nedávno přišla o práci a tak sebe i zvířata živí z nevelké podpory. Spíše než kočkám odepře sobě. Krmení pro zvířata jí nyní darovala Liga na ochranu zvířat, která měl jedinou podmínku. Kočky musela nechat vykastrovat, aby se dále nemnožily.
Útulná kočičárna
I tak je jich v domě všude plno. Ty hodné jsou v jednom pokoji spolu s majitelkou, ty zlobivější mají svoji samostatnou místnost vedle. I když se schovají do svých budek, cítit jsou všude. Místnost měla původně být jakousi útulnou kočičárnou. Plány se paní domu ale nějak zvrtly.
„Chtěla jsem žít v čistotě, v suchém domečku. Myslela jsem si, jak nebudu mít načančanou kočičárnu. Tohle ale nevyšlo díky tomu, že dům je strašně mokrý,“ popisuje Dusíková.
Kvůli kočkám dokonce vystudovala univerzit třetího věku na veterinární fakultě. Pracovat se zvířaty by pro ni bylo zřejmě ideálním povoláním. „Myslím, že o životě koček dost vím. Zvířata by mě bavila,“ míní. Co ale bude dál, neví. Koček se však za žádnou cenu nevzdá. „Pro mě to nejsou jen kočky. Slyší na jméno, každá má jinou povahu. Máme spolu vztah,“ uzavírá.