Jeden z nejvyhledávanějších cílů turistů na Moravskokrumlovsku, ruina Templštejn, mění svého majitele. Lesy České republiky, které chátrající nemovitost dosud vlastní, ji vloni v prosinci nabídly k prodeji. O koupi se přihlásili tři zájemci.

„Zřícenina je dosud majetkem Lesů České republiky a byla označena jako nepotřebná. Proto jsme ji nabídli k prodeji. Tři zájemci už předložili své nabídky, nyní je vyhodnocujeme,“ řekl krajský ředitel Lesů České republiky v Jihlavě Václav Šebek.

Vyhlašovací cena za zříceninu i se souvisejícími pozemky o rozloze dvaadvacet tisíc metrů čtverečních byla pět set padesát tisíc korun. „Do měsíce vybereme nového majitele, se kterým podepíšeme kupní smlouvu a Templštejn dostane nového vlastníka,“ dodal ředitel.

Jaké další využití ruina získá, není zatím jasné. Ředitel připustil, že by zde mohly fungovat skupiny historického šermu. „Někteří lidé si kupují staré bunkry a v tomhle případě se někdo rozhodl, že si koupí zříceninu. Vyhraje zájemce s nejvyšší nabídkou. V okamžiku, až bude podepsaná kupní smlouva, vloží se do katastru,“ popsal Šebek.

Malebná zřícenina rozsáhlého gotického hradu se rozkládá na dlouhém hřebenu nad údolím řeky Jihlavy zhruba čtyři kilometry od vesnice Jamolice. V hradě, založeném koncem třináctého století, působili ve středověku templáři. Ti se v Jamolicích usadili za krále Václava I. Po zrušení řádu jim byl hrad zkonfiskován a postupně několikrát vystřídal majitele. Objekt postupně pustl a zřejmě již před polovinou šestnáctého století vyhořel.

Zřícenina včetně pozemků je nyní nemovitou kulturní památkou. „Areál není udržovaný a je i částečně poškozený,“ uvedl ředitel Lesů ČR. Nejbližší obcí od hradu Templštejn jsou Jamolice, které o koupi neměly zájem. „Pro vesnici by to byla velká finanční zátěž. A Lesy nám ani nedali o prodeji žádnou zprávu,“ řekla starostka Jamolic Dana Jarolímová.

Dodala, že je to velice frekventované území, se značenými cyklostezkami i turistickými cestami pro pěší. „Přístup k ruině je od Jamolic i z druhé strany od Ivančic. Od jara do podzimu místem chodí mnoho turistů. Návštěvníkům, kteří vystoupají až na samý vrchol zříceniny, se naskytne krásný výhled,“ upřesnila starostka. Vzpomněla, že před hradem hrávali před sedmdesáti lety ochotníci divadlo.

Na jinou zříceninu, Frejštejn, chtějí přilákat turisty v Podhradí nad Dyjí na Vranovsku. Obec památku získala od státu v roce 2009. Ruina se nachází na vysokém kopci přímo nad vsí a oblíbili si ji především svatebčané i turisté.

Místní zastupitelé zde plánují například zkvalitnit okolní prostory. Zavázali se Frejštejn postupně rekonstruovat a zachovat volný přístup veřejnosti.
„Zatím ho jen udržujeme a vloni jsme nainstalovali světlo tak, že je hrad každý večer nasvícený. Máme zpracovaný plán oprav, nyní jsme si požádali o dotaci. Pro letošek však kvůli penězům neplánujeme nic. Hrad se tedy dočká jen běžné údržby. Umístíme tam cedule, které upozorňují na vstup na vlastní nebezpečí,“ popsal starosta Podhradí nad Dyjí Oldřich Tesárek.

Přesné plány využití však obec zatím nemá. „Přímo na zřícenině se například konaly tři svatby. Do budoucna chceme Frejštejn využít k pořádání třeba divadelních představení, abychom měli co nabídnout návštěvníkům během letní turistické sezony,“ dodal starosta.