Soukromý podnikatel tu má ubytovnu a hospůdku, je zde prodejna smíšeného zboží a obecní úřad plánuje část přebudovat na dům s pečovatelskou službou.

„Je to honička všechno vyběhat, ale řekl bych, že jsme poměrně úspěšní v našem úsilí,“ uvedl lesonický starosta Rostislav Čech. V jedné polovině zámku je základní škola, do které dojíždějí děti z Horních Lažan, Babic a Cidliny, do mateřinky ještě i předškoláci ze Želetavy. „Školu tu máme od roku 1890. Prochází rozsáhlou modernizací nejen interiéru a vybavení, ale taky výukových programů. Už se nám podařilo získat přes dva miliony dotací. Škola se pomalu stává jednou z nejmodernějších v širokém okolí, což nám nedávno potvrdila i Česká školní inspekce,“ konstatoval Čech.

V prostorách zámku je i moderní hasičárna. Na nádvoří zámku v létě bývají různé veselice, prostředí je pro to víc než příhodné.

V hřebeni krovu v jedné části historického objektu sídlí kolonie vzácného netopýra velkého, podle biologa Vladimíra Hanáka je tu až 200 samic a stejný počet mláďat.

Obec získala jednu část zámku po válce v rámci Benešových dekretů. Druhou část jí Kraj Vysočina věnoval v roce 2006 darem poté, co ukončilo činnost lesnické učiliště.