Mírná zima přitom včelařům svědčila, úhyny dle odhadů nepřesáhly deset procent. A ani začátek sezony pro včelaře nevypadal vysloveně špatně. Prvního květového medu bylo celkem dost. „U květového se dá říct, že to byl běžný průměr," potvrdil včelař Josef Doležal z Hroznatína. Následné počasí v květnu a v červnu však již přidělalo včelařům vrásky na čele. „Byl chladný a suchý červen. Kvůli tomu je lesního medu pouze minimum," vysvětlil Josef Doležal.

Za pravdu mu dávají i další včelaři. „Medu je málo. Lesní není vůbec. Může za to špatné počasí. Sucho a chladno. Tyhle extrémní výkyvy jsou špatné. Příroda si nedá poručit a jak se my chováme k ní, tak se ona chová k nám," dodal Antonín Mandát z Velkého Újezdu. Sucho trápí také včelaře Kamila Kurtina z Račic. „Je to divný rok. První květový z řepky vyšel dobře. Ta vykvetla brzy a medovala velice dobře. Ale poté už to bylo špatné. Medovicový med letos třeba vůbec nebude. Bylo sucho. Všechno bylo zprahlé. Smrky vypadaly oschle jako stromeček, který vyhazujete po Vánocích. U nás napršelo od ledna asi 30 mm. Tohle je hlavní důvod. Jinak včely vypadaly po zimě pěkně," popsal Kamil Kurtin.

Špatný rok

Nedostatek medu netrápí pouze včelaře na Třebíčsku. „Letos jde o výjimečně špatný rok," poznamenal Miloslav Peroutka z Českého včelařského svazu. Peroutka, který se včelařství věnuje již 50 let, podobně pro včelaře špatný rok prý nepamatuje nejméně od roku 1975. Dobrý začátek a špatný konec zaznamenal i Luboš Nosek z Kostelní Myslové na Jihlavsku. Po pěkném začátku, kdy včely nanosily květový med v dobrém množství, vypadal nadějně i ten lesní med. Ale ta snůška rázem ustala," řekl Nosek.

Jako ne úplně ztracenou vidí letošní sezonu Jiří Zavřel z Radešínské Svratky na Žďársku. „My jsme ještě sezonu neukončili. Je to o něco lepší než v minulém roce, ale žádná sláva," zhodnotil včelař Jiří Zavřel. V této výše položené části kraje podle Zavřela uškodilo včelám studenější počasí hlavně v květnu. Dřív míval med na prodej celý rok, letos předpokládá, že mu vydrží přibližně do Vánoc. Včelám letos nepomohl ani brzký příchod jara. Kvůli němu se nestihly dostat do síly tak rychle jako vegetace. „Včela se vylíhne za 21 dní. Než pár cyklů proběhne, chvíli to trvá," popsal Ondřej Živný, vedoucí pokusného včelína Skřivánek na Havlíčkobrodsku. Když později kvetla řepka, nebylo hezky a včely nemohly moc létat. „Pokud nezačne medovat les, jako letos nezačal, tak pak už je toho malinko," doplnil Živný. Včelaři na Vysočině minulý rok podle statistik Českého svazu včelařů měli k dispozici 801 354 kilogramů medu. Špatný pro ně byl rok 2012, kdy jejich včelstva vyprodukovala jen 670 587 kilogramů medu. Třeba v roce 2010 vytočili z plástů přes 950 tisíc kilogramů.

FRANTIŠEK VONDRÁK + ČTK