Už podruhé nabízí Lesovnu v Dukovanech. Minulou nabídkou se ji lesníkům prodat nepodařilo, nyní za ni požadují nejméně 1 750 tisíc korun. Stejně jako u ostatního nepotřebného majetku bude rozhodovat cena, kterou budou ochotni případní kupci dát.

Pro Lesy ČR je budova nedaleko dukovanského obecního úřadu nepotřebná už přibližně rok. „Od té doby, co revírník přesídlil do nedalekých Hrotovic, je to prázdné," řekl Miroslav Láníček z Dukovan.

Bydlí hned vedle Lesovny a zná nejen její okolí, ale také interiéry. „Až do roku 1992 jsme tam díky otci, který býval hajným, bydleli," vysvětlil. „V přízemí bývaly administrativní prostory a nahoře klasický byt," líčil Miroslav Láníček.

Obecní byty

Dukovanští zastupitelé se nabídkou státního podniku nezabývali, starosta Miroslav Křišťál si však využití budovy pro potřeby obce představit dokáže. „Samozřejmě šly by z toho udělat obecní byty, i když něco by stálo pořízení budovy a další možná tři nebo čtyři miliony přebudování na bytové jednotky," mínil.

Obci by se takový objekt prý hodil. „Připravujeme totiž rekonstrukci dvou našich starších bytovek, na které se 30 let nesáhlo. Bude tam potřeba opravit elektroinstalace, kanalizace a další věci, vyžádá si to možná půl roku a musíme přemýšlet, kam nájemníky přesuneme," poznamenal starosta Křišťál.

Pro místní agendu je ale už teď náročné spravovat 53 současných obecních bytů. „Dokonce jsem řekl, že je to strop. Paní účetní dělá z padesáti procent jen bytové hospodářství a já musím často řešit, že tamto nefunguje a tamto je rozbité. Navíc ne všichni nájemníci si obecního majetku váží," řekl dukovanský starosta s tím, že odkup Lesovny obcí tak není příliš reálný.

Podle Miroslava Láníčka by mohla spíše sloužit větší rodině. „V podstatě se tam stačí jen nastěhovat. Dnes se ale staví spíš menší domy, tenhle by mohl být klidně i dvougenerační," mínil.

Nepotřebná a na prodej je také lovecká chata Damiánka v katastru Horních Vilémovic. „Dříve sloužila jako provozní budova k bývalé řežijní honitbě státního podniku," řekl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Znalecký posudek ji ocenil na 685 tisíc korun. „Ani tato nemovitost, stejně jako Lesovna Dukovany, není zatížena žádným nájemním vztahem," dodal.

Chata pro příležitostné akce

Damiánku lze najít nedaleko silnice spojující Benetice a Budíkovice. Podle hornovilémovického místostarosty Leoše Svobody však ani tady nebude prodej jednoduchý. „Není tam pevně přivedená elektřina. Je to spíš chata na příležitostné akce, vhodná třeba pro myslivce jako zázemí při honech. V minulosti tam děti z mateřské školy mívaly ukončení školního roku," líčil. „Nevím, možná by to ale někomu na letní rekreaci stačilo. Na zastupitelstvu jsme se tím ale nezabývali," podotkl místostarosta Svoboda.

Damiánka se případným zájemcům nabízí s vlastním solárním panelem a rozvody, přípojkou vody, kopanou studnou a přilehlým pozemkem za 685 tisíc korun. Při výběru budoucího vlastníka bude rozhodovat nabídnutá cena. Státní podnik dá přednost té nejvyšší.

Uzávěrka už za čtyři týdny

Detailní popis obou i dalších nemovitostí z celé republiky a podrobnosti k vypsaným výběrovým řízením jsou dostupné na internetových stránkách www.lesycr.cz. „Uzávěrka pro podání nabídek je 19. května 2014," doplnil mluvčí státního podniku Lesy ČR Zbyněk Boublík.