Ta ulice je poměrně klidná – a to je možná její největší smůla. Jinak by se na ní podle místních nemohl tvořit tak zvláštní úkaz. „Když zaprší, tak aby si člověk při cestě ke kontejnerům vzal holínky. Na téhle fotce to vidíte sám,“ ukazuje František Paulas snímek zachycující část ulice, která je zcela pod vodou. „Je dobře, že se opravují ulice třeba na Hájku nebo v Borovině, ale ta naše čtvrť zkrátka asi není tak viditelná,“ podotýká starousedlík bydlící přímo u zmíněného místa.

Průmyslová ulice v Třebíči.
Průmyslová ulice v Třebíči je v hrozném stavu. Oprava se chystá, má to ale háček

Lesní ulice se nachází v třebíčské čtvrti Nehradov a její název odpovídá jejímu umístění. Za ní už je pouze zalesněný svah nad Poušovem. Jenže je poměrně dlouhá, a tak kolem ní i tak žije dost lidí. A ti poukazují na větší množství děr v povrchu vozovky a také na podivné prohlubně, které se za deště mění v laguny. Ty největší vznikají u dvou stání kontejnerů na tříděný odpad. Než voda vyschne, trvá to prý i několik dní. „Tady o kus dál jsou garáže. Stojí výše než ulice a zároveň tam není kanál. Když tedy naprší, voda stéká po cestě na ulici. Pak se po celé šíři ulice drží voda, a když bývá v zimě námraza, je vážně radost po té cestě chodit,“ nastiňuje Paulas, kterému se nelíbí, že tento stav trvá již řadu let. „Občas to tu město spraví, ale jak naprší, stejně je tu voda. Vždy jednou za čas dělníci přijedou, vezmou lopatu, naplácají na to hroudy a tím to končí. Pokud to však jednou neudělají pořádně, nemá to smysl,“ myslí si vitální senior.

Podle Paulase se problém týká jen severní části ulice. „Ta spodní část, vedoucí k nové zástavbě, je v pořádku. Ale tady se to ještě o to více zhoršilo loni, kdy byla uzavřená nedaleká křižovatka na ulici 9. května. Tehdy tudy vedla objížďka. Myslel jsem, že pak někdo přijde a spraví to tu. Jenže pak vyšel v novinách ten soupis ulic, které se letos v Třebíči budou opravovat, a Lesní ulice tam zahrnutá není. Přitom její stav je opravdu špatný. Prý ale ta naše ulice není v projektu,“ smutně poukazuje Paulas.

Chybí kanalizace

Na radnici o potížích s Lesní ulici vědí a víceméně potvrzují Paulasova slova. Zároveň ale říkají, že problém je ještě větší, než se může zdát – což je důvodem, proč se do oprav zatím nikdo pouštět nechce. „Zadržování vody v problémových místech je důsledkem nepříznivých spádů vozovky v křížení s dalšími ulicemi. Zmíněná dvě místa, kde se drží voda, jsou nejnižšími místy v ulici. Tato místa nejsou odvodněna a v Lesní ulici není kanalizace,“ popisuje mluvčí Irini Martakidisová.

Oficiální parkovací místa u Jaderné elektrárny Dukovany nepostačují, a tak zaměstnanci zdejších firem parkují, kde to jen jde.
Jaká je největší ostuda Třebíčska? Stání u Dukovan, pošta, silnice na Meziříčí

Podle ní je částečné řešení v přípojkách do kanalizace, která vede přilehlými ulicemi. Jenže v tomto případě nestačí vykopat díru a vodu do nich svést. „Nelze to vyřešit provozní opravou. Takové opatření vyvolá investiční akci s projektovou přípravou a nezbytnými povoleními státní správy. Ta musí řešit problém komplexně, včetně nové konstrukce a asfaltového krytu v upravených výškách a spádech, osazení obrubníků a další záležitosti,“ objasňuje Martakidisová. „Samozřejmě je pak nutné doplnění dešťových vpustí s novými přípojkami. Při takovém rozsahu se již vyplatí řešit rekonstrukci celé ulice nebo minimálně její opravu po křižovatku s ulicí Dr. Suzy,“ vysvětluje mluvčí.

Řešení tedy nějakou dobu potrvá a laguny se na ulici budou tvořit dál. Paulas v souvislosti s tím zmiňuje i věkovou strukturu obyvatel Lesní ulice a jejího okolí. „Bydlí tu i starší lidé, kteří často chodí o hůlkách. To je samozřejmě o to horší při cestě ke kontejnerům, když je na silnici plno vody,“ líčí senior.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záhada bazénu u třebíčské školy, díl 2. Pamětníci se našli, v bazénu se koupali

Zdroj: Deník/Milan Krčmář