Ostatní hejtmani včetně prvního muže Vysočiny Jiřího Běhounka (ČSSD) se na společné schůzce před deseti dny rozhodli ke stejnému kroku. Velí jim tak jejich předvolební slib, ČSSD v podzimních krajských volbách totálně převálcovala dosud vládnoucí ODS. Kraj Vysočina má na poplatky vyčleněno 80 milionů korun.


„Je to výborné, odkládám návštěvu doktora na počátek února, pak si nechám všechno napsat na recept,“ nechal se slyšet osmašedesátiletý třebíčský penzista František Dočkal.


Vedoucí nemocniční lékárny Věra Jarolímková na dotaz, zda se od února neobává totálního kolapsu své provozovny, diplomaticky odpověděla: „V úterý se koná schůzka primariátu, kde se oficiálně dozvím pokyny. Zatím všechno vím jen z médií. Takže se ani nemůžu k něčemu vyjadřovat. Navíc jsem pouhý zaměstnanec, příslušné další organizační kroky jsou v kompetenci managementu nemocnice,“ sdělila obecně.


Ostatní lékárníci neskrývají obavy


Na Třebíčsku je dlouhodobě nedostatek kvalifikovaných lidí, kteří by eventuálně mohli posílit řady dosavadních zaměstnanců lékárny v nemocnici.
Lékárníci v ostatních apatykách po Třebíči se oprávněně obávají obrovského odlivu zákazníků. Nejbližší lékárnou u nemocnice je ta na Bráfově třídě. Její vedoucí Eva Dobrovolná vnímá situaci soukromých lékárníků jako bezmoc. „Nelíbí se nám to, poškodí to všechny okolní lékárny. Právníci České lékárnické komory už to celé řeší,“ namítla.


A co největší lékárna v Třebíči na poliklinice Vltavínská? Její vedoucí Helena Hoblová jen krčí rameny a nemá příliš zájem věc pitvat veřejně v novinách: „Ani bych se k tomu snad nevyjadřovala. Je to celé protiprávní, stojí to na vodě. Samozřejmě z odlivu zákazníků v důchodovém věku máme strach,“ říká.


Právníci už začali hledat řešení


Další třebíčská lékárnice se anonymně ohrazuje: „Jaký to celé bude mít efekt? To je jasné. Teď po necelém roce ubylo lidí, kteří nám tu sypali do odpadkového koše tašky prošlých, často velmi drahých léků. Kdejaký důchodce si zase nechá od doktora napsat kdeco a klidně vystojí hodinovou frontu v nemocnici, protože času má dost. Jestli půjde do krachu, to čert ví, doufám, že právníci v Praze vymyslí co nejdřív řešení.“


Podle názoru České lékárnické komory se jedná o nedovolenou podporu z veřejných prostředků a porušování hospodářské soutěže.

Věcí se má zabývat ústavní soud, protože začínají padat první žaloby.
Lékárníci obecně vnímají krok Davida Ratha a ČSSD jako populistický a především nezákonný. Paragrafy totiž ukládají povinnost poplatek vybírat. Kdo tak nečiní, vystavuje se riziku vysoké pokuty.


A jak to vůbec s poplatkem 30 korun v lékárnách je?


„Lékárníkovi, lépe řečeno provozovateli lékárny, z poplatku prakticky nic nezůstane. Přijatý poplatek je rozdělen na tři díly: Devítiprocentní DPH, slevu na doplatku, slevu pro pojišťovnu. Není tedy zvýšením příjmu lékárny,“ vysvětluje mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.


Na Vysočině pacienti nebudou muset v nejbližší době platit poplatek 30 korun v nemocnicích v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově, Havlíčkově Brodě a Novém Městě na Moravě. Technicky bude věc ošetřena jakousi darovací smlouvou. A zde vzniká další právnický problém: Dar v jednom roce nad tři tisíce korun podléhá zdanění. Teoreticky tedy celý kontroverzní krok bez opory v zákoně dostává další zápletku.