Lidé se dožadují léků a vyšetření ještě před zavedením poplatků

„Někteří zde byli v říjnu, v listopadu a teď přišli zase. Vyvíjejí nátlak, abychom jim psali recepty a na vyšetření je poslali do konce roku. A stejné je to u odborníků a zubařů,“ nastínila praktická lékařka Růžena Havránková.

Zajistit si léky na delší období se snaží zejména starší a chroničtí nemocní.„Jsem diabetik. To má i další doprovodné nemoci. Předzásobil jsem se, ale stejně to není nic platné. Poplatky jsou humus, i bez nich dám měsíčně za léky téměř devět set korun. A lékaře potřebuji, jinak nepřežiji,“ vypověděl Jiří Kyjovský.

Nejméně dvojnásobek zákazníků v těchto dnech zaznamenaly lékárny. Zvedlo se především množství léků, vydaných na recept. „U nás dokonce až trojnásobně. Lékaři jim píší tři, někdy i čtyři balení. Je absolutně nevyzpytatelné, co máme objednat,“ uvedla Olga Chvátalová z třebíčské lékárny Bellis. Podobné je to například v lékárně Medicamen. „Léky musíme doobjednávat. Jsme ovšem schopni aktuální potřebu pokrýt,“ řekla včera vedoucí Libuše Šindelková. Stejnou situaci hlásí i lékárny z dalších měst na Třebíčsku.

Současný stav údajně škodí vztahům mezi nemocnými a lékaři. Ti jsou kvůli měsíčním limitům nuceni mnohdy odmítnout žádosti pacientů o vystavení receptu. „Jsou pak zlí, agresivní.

Nechápou, že pokud daný limit překročíme, musíme to pojišťovnám hradit sami,“ povzdechla si doktorka Havránková. Třicetikorunové regulační poplatky za vyšetření praktickým lékařem či odborníkem začnou lidé platit 1. ledna příštího roku. Pro stejnou částku sáhnou do peněženky za léky vydané na recept.