Podmínkou pro získání této specializace je mimo jiné praxe v nemocnici, kterou nikdo nehradí. Rada kraje proto dnes rozhodla, že na vzdělání nových praktických lékařů pro dospělé letos přispěje 2,5 milionem korun, řekl Hájek.

Nyní se ve třech nemocnicích, jež zřizuje kraj, připravuje šest praktických lékařů, v Třebíči a v Novém Městě na Moravě žádný. Kraj hledá systematické řešení i v dalších oborech, u praktiků je ale situace nejkritičtější. Kraj zároveň hledá možnosti, jak tyto lékaře na Vysočině udržet.

Podmínkou pro získání této specializace je absolvování pětileté praxe, z toho 15 měsíců na lůžkových oddělení a v ambulancích nemocnic. Zařízení lékaře přijme na 15 měsíců do pracovního poměru, poté se adept může, ale nemusí stát zaměstnancem Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze. Původní délka přípravy praktického lékaře pro dospělé byla z 2,5 let prodloužena na současných pět, ale institut peníze navíc nedostal, popsal Hájek.

Kraj by měl z rozpočtu zaplatit za přípravu jednoho praktického lékaře v nemocnici 30.000 korun za měsíc. Částka byla vypočítána aritmetickým průměrem ze zaslaných požadavků nemocnic a podpořena stanoviskem katedry všeobecného lékařství.