Lékařské odbory zatím vyčkávají, na jednotném postupu se chtějí dohodnout koncem února v Praze. Uvažují i o vypovězení čtyřiadvacetihodinových služeb v nemocnicích. Řekla to koordinátorka Lékařského odborového klubu na Vysočině, havlíčkobrodská internistka Šárka Drinková.

Podle Běhounka zdravotní pojišťovny ještě ředitelům nemocnic nepředložily návrh na zálohové platby, a ředitelé proto nevědí, zda vůbec budou mít na provoz. „Loni jsme řekli, že všechny peníze, které dostaneme na zvýšení platů, předáme lékařům,“ řekl Běhounek. Letošní úhradová vyhláška však podle něj neobsahuje dostatek peněz na zvýšení platů o 6,25 procenta a současné pokrytí nárůstu nižší sazby daně z přidané hodnoty.

Z peněz krajů není podle hejtmana možné potřeby lékařů dorovnat. S tím souhlasí i Drinková. „Kraje jsou v tom nevinně, musely by vzít peníze například z oprav silnic,“ prohlásila. Lékařské odbory se proto podle ní budou dál obracet na Ministerstvo zdravotnictví. „Pokud se v Praze nedohodneme na jednotném postupu v celé republice, nevylučuji vypovězení služeb v nemocnicích na Vysočině. Pak by nám kraj, ačkoli nic nezavinil, musel pomoci,“ uvedla Drinková.

Před tím ale hejtman odboráře varuje. Podle něj by tím vytvořili velmi nebezpečnou situaci, která by mohla kvůli smlouvám s pojišťovnami vést k divoké restrukturalizaci nemocnic.